Prima pagină » Știri externe » BREXIT | Barnier spune că este încă posibil ca săptămâna aceasta să se încheie un acord

BREXIT | Barnier spune că este încă posibil ca săptămâna aceasta să se încheie un acord

BREXIT | Barnier spune că este încă posibil ca săptămâna aceasta să se încheie un acord
Michel Barnier, negociatorul-șef al Uniunii Europene, a declarat marți că este încă posibil ca Blocul comunitar și Marea Britanie să ajungă săptămâna aceasta la un acord pe tema Brexit, deși este din ce în ce mai dificil ca acest scenariu să se producă, relatează cotidianul The Guardian.

Barnier, care a participat marți la o reuniune a miniștrilor pentru UE din statele membre, a declarat: „Îi voi informa pe miniștri UE27 (…) Negocierile au fost intense în cursul weekendului și ieri (luni, n.red), deoarece, chiar dacă va fi mai dificil, din ce în ce mai dificil, încheierea unui acord încă posibilă săptămâna aceasta”.

„Evident, orice acord trebuie să funcționeze pentru toată lumea, pentru întreaga Mare Britani și pentru toată Uniunea Europeană”, a adăugat Barnier.

Totuși, oficialii europeni sunt sceptici că un acord privind Brexit ar putea fi încheiat până la summitul UE care va avea loc săptămâna aceasta, astfel că se ia în calcul posibilitatea organizării unui summit de urgență înainte de finalul lunii octombrie.

Ministrul francez pentru UE, Amélie de Montchalin, a menționat posibilitatea prelungirii procesului Brexit după data de 31 octombrie, în cazul unei schimbări politice semnificative în Marea Britanie.

„Timpul singur nu este o soluție. Cu toate acestea, dacă în Marea Britanie are loc o schimbare politică semnificativă, atunci aceasta ar putea justifica o discuție cu privire la o prelungire, dacă ne este cerută”, a afirmat ministrul francez.

„O schimbare politică semnificativă este perspectiva unui scrutin, a unui referendum, ceva care să schimbe dinamica politică, astfel încât triunghiul dintre guvern, parlament și poporul britanic să se poată alinia ceva mai bine”, a completat Amélie de Montchalin.

Boris Johnson a adoptat inițial o abordare dură față de Uniunea Europeană, respingând Acordul Brexit elaborat de fostul Cabinet Theresa May cu Bruxellesul și afirmând că Marea Britanie se va retrage din Blocul comunitar pe 31 octombrie 2019 cu sau fără un nou tratat.

Însă, săptămâna trecută, premierul britanic și-a schimbat parțial abordarea privind chestiunea spinoasă a frontierei pe insula Irlanda, fapt ce a generat optimism în legătura cu posibilitatea încheierii rapide a unui acord pe tema Brexit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?