Prima pagină » Știri externe » BREXIT. Negocieri maraton la Bruxelles. Marea Britanie, „concesii uriașe” făcute în fața UE!

BREXIT. Negocieri maraton la Bruxelles. Marea Britanie, „concesii uriașe” făcute în fața UE!

BREXIT. Negocieri maraton la Bruxelles. Marea Britanie, „concesii uriașe” făcute în fața UE!

Negocieri maraton la Bruxelles legate de acordul comercial încheiat de Uniunea Europeană cu Marea Britanie. BREXIT-ul se dovedește a fi o chestiune mult prea dificil de gestionat, în contextul în care ambele părți au pretenții justificate și fiecare tabără caută să câștige cât mai mult.

Totuși, după cum au declarat surse din guvernul franez pentru AFP, britanicii ar fi făcut „concesii uriaşe” în negocierile de miercuri niapte.

Britanicii cedează la negocieri, susțin francezii

Negociatorii Marii Britanii au fost de acord să cedeze asupra unor puncte foarte importante, referitoare în special la pescuit, a dezvăluit această sursă. Pescuitul era, de fapt, ultimul punct problematic care mai bloca negocierile. Presa internațională nota joi dimineață că s-ar putea evita in extremis  un „no deal”, cu o săptămână înaintea consfinţirii părăsirii UE de către Regatul Unit!

Accesul pescarilor europeni în apele teritoriale britanice rămăsese miercuri punctul final de pe agenda discuţiilor, de altfel aproape încheiate, inclusiv cu privire la unele subiecte până acum problematice, cum ar fi modul de soluţionare a litigiilor şi măsurile de protecţie în cazul concurenţei neloiale. În pofida ponderii sale economice reduse, pescuitul este important din punct de vedere politic şi social pentru mai multe state membre al Uniunii, printre care Franţa, Olanda, Danemarca şi Irlanda.

Eric Mamer, precizări la miezul nopții

Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Eric Mamer, a anunţat la miezul nopții că discuţiile finale asupra convenirii unui acord comercial post-Brexit, pe care Londra şi Bruxellesul sunt aproape de a-l încheia, vor continua „toată noptea”.

„Munca va continua toată noaptea”, a scris Eric Mamer pe Twitter, sfătuindu-i pe cei care urmărească aceste negocieri „să doarmă puţin”. „Sperăm că va fi posibil să începem devreme mâine dimineaţă”, a adăugat el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?