Prima pagină » Știri externe » Casa Albă: Joe Biden se va întâlni cu președintele Chinei, Xi Jinping, în SUA

Casa Albă: Joe Biden se va întâlni cu președintele Chinei, Xi Jinping, în SUA

Casa Albă: Joe Biden se va întâlni cu președintele Chinei, Xi Jinping, în SUA

Președintele Statelor Unite, Joseph Biden, se va întâlni în noiembrie cu omologul său din China, Xi Jinping, în orașul american San Francisco, a anunțat marți seară Karine Jean-Pierre, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, în contextul eforturilor Washingtonului de a depăși disensiunile politice și comerciale cu Beijingul.

Karine Jean-Pierre a fost întrebată de jurnaliști despre posibilitatea unui summit al președinților Biden și Xi Jinping cu ocazia reuniunii Forumului de Cooperare Economică Asia-Pacific (APEC), care se va derula în perioada 14-16 noiembrie în orașul american San Francisco. Purtătoarea de cuvânt a Președinției SUA a confirmat că Xi Jinping va veni în Statele Unite.

”Politica noastră de avansare a relațiilor cu Republica Populară China nu s-a modificat. Este vorba de competiție intensă, iar competiția intensă înseamnă diplomație intensă și veți vedea acest lucru. Președintele intenționează să facă acest lucru și va avea o conversație dură, dar importantă”, a declarat Karine Jean-Pierre, potrivit publicației The Hill și postului de televiziune CNBC.

La insistențele jurnaliștilor, Karine Jean-Pierre a confirmat că președintele Chinei a acceptat o întrevedere bilaterală cu Joseph Biden.

”Am vorbit despre acest lucru. Președintele SUA a declarat că așteaptă să aibă o întâlnire cu președintele Xi, nu voi intra în detalii, dar întâlnirea va avea loc luna viitoare. Va fi în San Francisco, va fi o întâlnire constructivă, președintele o așteaptă”, a subliniat Karine Jean-Pierre.

Întrebată încă o dată dacă tocmai a confirmat vizita președintelui Chinei în SUA, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe a precizat: ”Da. Ceea ce spun este că noi vrem să fie o conversație constructivă în cursul întâlnirii care va avea loc în noiembrie la San Francisco, exact asta spun. Cred că tocmai am confirmat”.

Potrivit unor surse citate de agenția The Associated Press, oficialii de la Washington și Beijing au ajuns la un acord pentru un summit al președinților Biden și Xi Jinping, dar nu au stabilit încă data exactă.

Președinții Biden și Xi Jinping s-au întâlnit ultima dată la summitul Grupului G20, desfășurat în noiembrie 2022 în Bali, Indonezia. Biden s-a declarat dezamăgit că președintele Chinei nu a fost prezent la summitul G20 desfășurat în septembrie în capitala Indiei, New Delhi, dar a precizat că intenționează să aibă o întrevedere cu liderul chinez.

Relațiile dintre Statele Unite și China sunt afectate de o serie de dispute politice și comerciale. Washingtonul critică frecvent situația drepturilor omului din China, practicile comerciale chineze și intensificarea prezenței militare în Marea Chinei de Sud și în Marea Chinei de Est. Beijingul denunță practicile protecționiste ale Washingtonului și suplimentarea prezenței militare americane în zona Asia-Pacific. Președinții Biden și Xi Jinping vor încerca să ajungă la acorduri pentru facilitarea schimburilor comerciale și să identifice elemente de cooperare în cadrul eforturilor internaționale de oprire a invaziei Rusiei în Ucraina. Washingtonul a semnalat că va avea nevoie de ajutorul Beijingului pentru a evita escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu.

Foto: Profimedia

Citește și:

Oficial BCE: Conflictul din Orientul Mijlociu creează o „situație periculoasă” / UE s-ar putea confrunta cu stagflație

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Ce a descoperit Telescopul Spațial James Webb pe un super-Pământ topit?