Prima pagină » Știri externe » Cel puțin 54 de morți într-un atentat în Yemen, revendicat de ISIS

Cel puțin 54 de morți într-un atentat în Yemen, revendicat de ISIS

Cel puțin 54 de morți într-un atentat în Yemen, revendicat de ISIS
Detalii în articol

Bilanțul victimelor atentatului a crescut la cel puțin 54 de morți, a anunțat Ministerul Sănătății din Yemen, acesta fiind unul dintre cele mai sângeroase atacuri teroriste comise în Yemen.

Al-Khader Laswar, directorul general al Ministerului Sănătății din Yemen în Aden, a declarat pentru Reuters că cel puțin 67 de persoane au fost rănite.

Potrivit bilanțului anterior, erau cel puțin 45 morți, iar alte 60 de persoane erau rănite, în urma unui atentat sinucigaș ce a vizat un forțele pro-guvernamentale din orașul Aden, în sudul Yemenului, scriu Reuters și The Associated Press.

Un purtător de cuvânt al organizației medicale Medici făra Frontiere a anunțat că peste 60 răniți au fost aduși la un spital din Aden al organizației, iar cel puțin 45 de persoane au decedat.

Oficialii din cadrul forțelor de securitate au declarat că un atacator sinucigaș a detonat un vehicul-capcană în zona unde erau adunați mai mulți recruți ce urmau să plece în Arabia Saudită pentru antrenamente.

Yemenul este scena unui război civil sângeros între guvernul recunoscut în plan internațional și care este susținut de o coaliție a statelor arabe din zonă și rebeli houti, susținuți de Iran. Pe lângă aceste forțe, în Yemen sunt active și mai multe grupări teroriste, inclusiv rețele teroriste Al-Qaida și Stat Islamic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Ce a descoperit Telescopul Spațial James Webb pe un super-Pământ topit?