Prima pagină » Știri externe » Cetățean german, împușcat în timp ce se îndrepta spre aeroportul din Kabul

Cetățean german, împușcat în timp ce se îndrepta spre aeroportul din Kabul

Cetățean german, împușcat în timp ce se îndrepta spre aeroportul din Kabul
Cetățean german, împușcat în timp ce se îndrepta spre aeroportul din Kabul

Un cetățean german a fost împușcat, în cursul zilei de vineri, la Kabul, în timp ce se îndrepta spre aeroportul din capitala afgană, pentru a părăsi țara.

Anunțul a fost făcut de către un purtător de cuvânt al Guvernului de la Berlin, care a mai informat că bărbatul primește în acest moment îngrijiri medicale și urmează să fie evacuat din Afganistan, informează Digi24, care citează Reuters.

Potrivit oficialului, starea de sănătate a bărbatului nu este una gravă.

„Un civil german a fost rănit de un glonţ, în drumul său spre aeroport. El primeşte îngrijiri medicale, viaţa sa nu este în pericol şi va fi evacuat în curând”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului german.

Germania trimite două elicoptere la Kabul

Martin Burmeister, purtător de cuvânt al Ministerului german al Apărării, a anunțat că Berlinul va trimite în Afganistan două elicoptere pentru a evacua cetățenii germani din această țară. Acestea vor ajunge sâmbătă dimineață la Kabul.

Primul avion de transport de la Kabul va ajunge vineri seara în Germania, în cadrul misiunii de evacuare. Avionul de tip Airbus A310-MRTT va ateriza la Hanovra, cu 185 de persoane la bord.

Până acum forţele germane au evacuat peste 1.640 de persoane din Afganistan, cu 11 zboruri, a scris Armata germană pe Twitter.

Talibanii au intrat duminică în capitala afgană Kabul, a anunțat un reprezentant al Ministerului afgan de Interne, iar SUA au început evacuarea diplomaților săi din ambasadă cu elicopterele. Potrivit oficialului din Ministerul de Interne, talibanii au venit în capitală „din toate părțile”.

Între timp, mii de afgani au format cozi uriașe în fața sucursalelor bancare din Kabul și în fața ambasadelor statelor occidentale, pentru a-și retrage economiile și pentru a solicita vize, iar mii de oameni încearcă să ajungă cu mașinile la aeroport, pentru a putea pleca din țară.

Talibanii au declarat că războiul din Afganistan s-a încheiat, la scurt timp după ce au preluat controlul asupra palatului prezidențial din Kabul.

Recomandarea video

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
O stație de metrou a fost inaugurată chiar sub Colosseum. Ce pot vedea călătorii?