Prima pagină » Știri externe » Confirmat. Beyonce a făcut playback la ceremonia de învestire a lui Obama. VIDEO

Confirmat. Beyonce a făcut playback la ceremonia de învestire a lui Obama. VIDEO

Confirmat. Beyonce a făcut playback la ceremonia de învestire a lui Obama. VIDEO

Beyonce „nu a cântat live” imnul american la ceremonia de învestire a lui Barack Obama în funcția de președinte al SUA, care a avut loc luni, la Washington, în fața a sute de mii de persoane, a declarat un oficial al evenimentului, citat de postul de televiziune CNN și preluat de MEDIAFAX.

Beyonce a fost cea care a decis, duminică, să facă playback, pentru că a ajuns prea târziu ca să mai repete cu orchestra Marinei, a adăugat acest oficial, care a dorit să rămână anonim, informează AFP.

Celebra cântăreață nu s-a exprimat încă oficial privind acest subiect, care a stârnit vâlvă pe internet.

Surse citate de presa americană spun însă că aceasta ar fi extrem de dezamăgită de reacțiile stârnite de interpretarea sa. Beyonce nu crede că a făcut ceva greșit și este de părere că aceste controverse au distrus frumusețea a ceea ce trebuia să fie un moment unic.

Aceeași sursă a mai confirmat pentru USMagazine.com că Beyonce a folosit o înregistrare, dar a explicat că acest lucru este normal pentru un eveniment care a avut loc în aer liber și a subliniat că artista a cântat live fragmente din imn.

„Nu a crezut că a făcut ceva rău. Pavarotti a făcut-o! Era ger afară și, dacă greșea vreo notă, ar fi intrat în istorie”, a mai spus sursa.

„Toată lumea folosește înregistrări, chiar directorul muzical (al evenimentului, n.r.) a sfătuit-o”, a mai spus sursa, adăugând „A cântat, dar a folosit și o înregistrare”.

Aretha Franklin, Jennifer Lopez și Alicia Keys au sărit în apărarea colegei lor de breaslă. Franklin, în vârstă de 70 de ani, a declarat pentru postul de televiziune ABC că este normal să fi făcut playback, pentru că era ger afară, adăugând că artista a avut o prestație frumoasă.

Corpul Marinei americane a confirmat, marți, că orchestra sa a făcut playback pe imnul care a putut fi auzit, luni, la ceremonia de învestire a lui Barack Obama, fără a putea preciza dacă și Beyonce a făcut același lucru.

Orchestra Marinei americane s-a folosit de o înregistrare a piesei „Star Spangled Banner”, au explicat reprezentanții acesteia într-un comunicat.

Pentru că orchestra nu a putut repeta cu Beyoncé, „s-a decis că o interpretare live nu era un risc care putea fi asumat la un eveniment atât de important”, se preciza în același comunicat.

În ceea ce privește prestația lui Beyonce, care a cântat alături de orchestră, în comunicat se spunea că „nimeni dintre muzicieni nu poate indica dacă ea a interpretat live sau a făcut playback”.

Un purtător de cuvânt al orchestrei, citat de New York Times, afirmase anterior că, cu câteva minute înainte ca artista să li se alăture, formația a fost informată că a fost realizată o înregistrare cu Beyonce cu o zi înainte și că se va face playback în locul unei interpretări live.

„Nu știm de ce”, a spus Kristin duBois. „Dar asta ni s-a spus să facem… Nu este pentru că Beyoncé nu ar ști să cânte. Și știm cu toții că orchestra Marinei știe să cânte”.

Pe Instagram a fost publicată o fotografie alb-negru, realizată duminică, ce o arată pe Beyoncé într-un studio de înregistrări, în compania a trei soldați. În plus, aceasta a fost văzută scoțându-și casca din ureche în timp ce interpreta imnul american – semn că ar fi făcut playback.

Orchestra Marinei a acompaniat în direct aproape toate evenimentele prilejuite de învestirea lui Obama, însă de regulă își înregistrează repertoriul înainte, ca măsură de precauție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?