Prima pagină » Știri externe » Criza din Ucraina îndepărtează perspectiva unei întâlniri între Patriarhul Kiril și Papa Francisc

Criza din Ucraina îndepărtează perspectiva unei întâlniri între Patriarhul Kiril și Papa Francisc

Criza din Ucraina îndepărtează perspectiva unei întâlniri între Patriarhul Kiril și Papa Francisc
Criza ucraineană, în care se observă o "nouă cruciadă împotriva ortodoxiei", îndepărtează perspectiva unei întâlniri între Patriarhul rus Kiril și Papa Francisc, afirmă reprezentantul Patriarhiei Ortodoxe Ruse pentru relații externe într-un interviu publicat vineri, relatează AFP.

„Evenimentele ne-au împins mult în spate” în pregătirea acestei întâlniri, asupra căreia Patriarhia de la Moscova și Vaticanul încearcă de mai mulți ani să ajungă la o înțelegere, a declarat mitropolitul Ilarion într-un interviu publicat pe site-ul de Internet al Patriarhiei Ruse.

Avem neînțeleri „în principal în privința acțiunilor greco-catolicilor, pe care Biserica Romano-Catolică îi consideră ca o punte între Orient și Occident, dar pe care noi îi vedem ca pe un obstacol pentru dialog”, a adăugat el în interviul acordat publicației americane National Catholic Register.

Biserica Greco-Catolică ucraineană, care păstrează ritul bizantin, dar este fidelă Vaticanului, a fost interzisă în perioada sovietică înainte de a deveni a treia mare confesiune din Ucraina, după 1991, anul în care această țară a devenit independentă. Patriarhia de la Moscova o acuză că este un instrument al prozelitismului romano-catolic.

„În actuala confruntare civilă (din Ucraina), greco-catolicii au adoptat imediat poziția uneia dintre părți”, a continuat mitropolitul Ilarion.

„Liderul Bisericii Greco-Catolice ucrainene, împreună cu cel al așa-zisei Patriarhii de la Kiev (…), a îndemnat autoritățile americane să se amestece în situație și să facă ordine în Ucraina”, a adăugat el.

„Este vorba în esență despre o nouă cruciadă împotriva ortodoxiei”, a mai afirmat reprezentantul Patriarhiei de la Moscova.

Ortodoxia în Ucraina este divizată între Patriarhia de la Kiev, care revendică mai multe milioane de credincioși, și Patriarhia de la Moscova.

Conducătorul Patriarhiei de la Kiev, Patriarhul Filaret, le-a cerut în martie compatrioților săi să se unească împotriva „agresorului” rus.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Universul invizibil dezvăluie noi indicii despre materia întunecată