Prima pagină » Știri externe » DEZVĂLUIRILE UNUI GENERAL AMERICAN: SUA au parașutat soldați în Coreea de Nord pentru a spiona instalații militare subterane

DEZVĂLUIRILE UNUI GENERAL AMERICAN: SUA au parașutat soldați în Coreea de Nord pentru a spiona instalații militare subterane

DEZVĂLUIRILE UNUI GENERAL AMERICAN: SUA au parașutat soldați în Coreea de Nord pentru a spiona instalații militare subterane
Comandouri americane și sud-coreene au fost parașutate în Coreea de Nord pentru a supraveghea instalații militare subterane, a dezvăluit comandantul american al forțelor speciale din Coreea, citat de presa americană, relatează AFP.

Comandouri americane și sud-coreene au fost parașutate în Coreea de Nord pentru a supraveghea instalații militare subterane, a dezvăluit comandantul american al forțelor speciale din Coreea, citat de presa americană, relatează AFP.

Generalul Neil Tolley s-a exprimat săptămâna trecută în timpul unei conferințe privind forțele speciale, organizată de Asociația Industrială de Apărare Națională (NDIA).

„După 50 de ani, încă nu se știe mare lucru despre capacitățile și amploarea acestor instalații subterane (nord-coreene). Mijloacele noastre electronice de recunoaștere și de supraveghere nu sunt atât de eficiente cât ne-am dori și trebuie să trimitem oameni acolo”, a afirmat ofițerul, informează NDIA pe site-ul său.

Aceste instalații sunt puse la adăpost de sateliți de spionaj, „astfel că am trimis soldați sud-coreeni și americani în Nord, pentru a efectua misiuni speciale de recunoaștere”, a adăugat el, potrivit The Diplomat, o revistă specializată în relații internaționale.

Generalul Neil Tolley a explicat că aceste comandouri au fost parașutate cu minimum de echipament pentru a evita să fie reperate.

Phenianul a construit mii de tuneluri de la sfârșitul Războiului din Coreea din 1953. Cel puțin patru au fost săpate în zona demilitarizată, care marchează frontiera cu Coreea de Sud.

„Nu se știe câte altele mai există”, a precizat generalul Tolley, potrivit The Diplomat.

Printre instalațiile militare identificate figurează 20 de baze aeriene parțial îngropate și mii de poziții de artilerie.

În februarie, agenția sud-coreeană Yonhap a precizat că Nordul sapă cel puțin încă două tuneluri la o bază de teste nucleare, cel mai probabil în pregătirea unui nou test.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste turiștii din locație. A fost declanșat Planul Roşu: bilanțul victimelor
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Ce boli avea Mălina Guler? Diagnosticele care i-au mâncat viața
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Nicolae Ceaușescu și recordurile vânătorești