Prima pagină » Știri externe » Explicația unui inginer saudit pentru tragedia de la Mecca, în care au murit peste 100 de oameni: ”Nu a fost vorba de o problemă tehnică, a fost un act al lui Allah”

Explicația unui inginer saudit pentru tragedia de la Mecca, în care au murit peste 100 de oameni: ”Nu a fost vorba de o problemă tehnică, a fost un act al lui Allah”

Explicația unui inginer saudit pentru tragedia de la Mecca, în care au murit peste 100 de oameni: ''Nu a fost vorba de o problemă tehnică, a fost un act al lui Allah''
Prăbușirea macaralei la principala moschee din orașul saudit Mecca, incident soldat cu peste 100 de morți, a fost "un act al lui Allah", crede un reprezentant al grupului saudit care se ocupă de extinderea centrului de pelerinaje.

„Macaraua prăbușită, la fel ca nenumărate altele din zonă, se afla acolo de trei-patru ani și nu fuseseră probleme”, a declarat pentru AFP un inginer din cadrul Grupului Binladin, care se ocupă de extinderea complexului de moschei de la Mecca.

„Macaralele au fost instalate într-un mod foarte profesionist. Nu a fost vorba de nicio problemă tehnică”, a adăugat inginerul, care a preferat să păstreze anonimatul.

„Pot spune doar că ceea ce s-a întâmplat a fost peste puterile umane. A fost un act al lui Allah și, din câte știu, nu există nicio vină umană”, a afirmat inginerul.

În momentul producerii accidentului, vântul bătea foarte puternic, ploua, iar, potrivit unor martori, macaraua ar fi fost atinsă de un trăsnet.

Regele Salman al Arabiei Saudite a promis, sâmbătă, că ancheta va determina cu exactitate cauzele prăbușirii macaralei pe 11 septembrie, incident soldat cu moartea a cel puțin 107 persoane și rănirea altor 300.

Marea Moschee (Masjid al-Haram) era plină în momentul producerii accidentului, în contextul în care zeci de mii de musulmani din întreaga lume se află la Mecca înaintea pelerinajului anual programat la sfârșitul lunii septembrie. Sute de mii de musulmani sunt așteptați să participe, la sfârșitul lunii septembrie, la pelerinajul de la Mecca.

Incidentele soldate cu morți sunt destul de frecvente la complexul de pelerinaje de la Mecca. În ianuarie 2006, 364 de pelerini au murit într-o busculadă, după un incident similar din 2004, soldat cu 251 de morți. În iulie 1990, 1.426 de pelerini au murit la Mecca asfixiați într-un tunel.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Știința nu așteaptă: Evenimentele care au scris istorie în astronomie chiar de Crăciun