Prima pagină » Știri externe » Franța a dejucat un nou atentat terorist. Cine este Rada, membrul SI care dorea să arunce în aer mai multe săli de concert

Franța a dejucat un nou atentat terorist. Cine este Rada, membrul SI care dorea să arunce în aer mai multe săli de concert

Franța a dejucat un nou atentat terorist. Cine este Rada, membrul SI care dorea să arunce în aer mai multe săli de concert
Un cetățean francez, membru al organizației teroriste Stat Islamic (SI), care a fost arestat luna trecută după ce se întorsese din Siria, plănuia un atentat în mai multe săli de concert din Franța, potrivit unei surse a poliției franceze, citată vineri de postul France TV.

Bărbatul, cu prenumele de Rada, a fost arestat în luna august de Direcția generală de securitate internă (DGSI) a Franței, după ce petrecuse o perioadă în Siria, suspectat că ar fi planificat un atac în Franța.

Potrivit sursei citate, bărbatul ar fi petrecut o săptămână în Siria și, după ce ar fi fost rănit în antrenamente, ar fi fost trimis în Franța pentru a comite un act terorist. El se află în arestul poliției franceze din data de 15 august.

Sursa citată de France TV confirmă investigațiile desfășurate de postul francez BFM TV, care a anunțat, vineri, că bărbatul a recunoscut față de diviziile antiteroriste franceze care era planul său în cea de-a treia zi de detenție. El a explicat că a intrat în Siria prin punctul Raqqa, centrul de control al grupării radicale Stat Islamic, în luna mai.

BFM TV precizează că bărbatul ar fi fost rănit în timpul unui antrenament de o grenadă și că, ulterior, ar fi fost repartizat în Franța urmând un traseu complicat: Gaziantep – Istanbul – Varșovia – Praga – Amsterdam – Paris. Odată ajuns în Paris, a încetat să-l mai contacteze pe superiorul său din SI.

Rada a intrat în atenția poliției după ce un alt luptător SI, arestat într-o altă țară europeană, ar fi dezvăluit informații despre el.

Suspectul nu-și alesese nici locul și nici data atentatului pe care intenționa să-l comită. Nu-și cumpărase arme încă, dar, cu toate acestea, anchetatorii consideră că planul său era unul foarte serios, motiv suficient pentru a dispune arestarea lui Rada, informează BFM TV.

În luna iulie, un alt militant francez al grupării teroriste Stat Islamic a declarat, la întoarcerea în țară, că i s-a solicitat să atenteze o sală de concert.

Ministrul francez al Apărării, Jean-Yves Le Drian, a anunțat miercuri că Franța va efectua primele raiduri aeriene împotriva grupării Stat Islamic în Siria „săptămânile următoare”.

Președintele francez Francois Hollande a ordonat armatei franceze, săptămâna trecută, să efectueze operațiuni aeriene de recunoaștere deasupra Siriei, așa cum face de un an în Irak, în vederea lansării unor atacuri împotriva grupării Stat Islamic. El a precizat că a ordonat Forțelor aeriene să înceapă pregătiri pentru a efectua atacuri aeriene în Siria împotriva militanților SI, dar a exclus posibilitatea ca Parisul să trimită trupe la sol în această țară.

Până atunci, Franța și-a impus să nu intervină militar în Siria, pentru a nu servi interesele președintelui sirian Bashar al-Assad, căruia Parisul îi cere să renunțe la putere, considerându-l principalul responsabil de războiul care durează de patru ani în țară.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?