Prima pagină » Știri externe » George Maior despre românii interziși în Rusia: „România ar trebui să analizeze eventuale contramăsuri”

George Maior despre românii interziși în Rusia: „România ar trebui să analizeze eventuale contramăsuri”

George Maior despre românii interziși în Rusia:
Interzicerea unui număr de 89 de persoane, dintre care cinci români, de a intra în Rusia face parte din noul război rece, iar România ar trebui să analizeze posibilitatea adoptării unor contramăsuri, dacă acestea se impun, a afirmat noul ambasador român în SUA, George Maior, fost director al SRI.

Interzicerea unui număr de 89 de persoane, dintre care cinci români, de a intra în Rusia face parte din noul război rece, iar România ar trebui să analizeze posibilitatea adoptării unor contramăsuri, dacă acestea se impun, a afirmat noul ambasador român în SUA, George Maior, fost director al SRI.

„Este un aspect legat de acest tip de nou război rece, care se manifestă și prin asemenea atitudini specifice unor epoci pe care le credeam trecute. Este regretabil că se ajunge și la asemenea gesturi într-un moment în care securitatea internațională și regională este pusă sub presiune. Acest lucru nu va ajuta la o normalizare pe bază rațională a raporturilor dintre zona euro-atlantică și Rusia. Probabil este vorba și de un aspect simbolic, de propagandă”, a spus, la Digi 24, George Maior, fost director al Serviciului Român de Informații (SRI).

Întrebat dacă România ar trebui să aibă o reacție, Maior a arătat că, din punctul său de vedere, situația ar trebui analizată, inclusiv legat de posibilitatea unor contramăsuri, dacă acestea se impun. El a precizat că este opinia sa personală și că nu știe dacă Guvernul sau o altă autoritate se gândește la acest lucru.

Maior a apreciat totodată că tensiunile în regiune vor continua, deoarece menținerea instabilității în estul Ucrainei face parte din abordarea politico-strategică a Rusiei pentru a-și impune punctul de vedere în negocierile interne constituționale ale Ucrainei, fiind nevoie de o reacție mai robustă din partea Uniunii Europene și NATO pe plan economic și inclusiv militar.

El a adăugat că este de așteptat să crească și influența Rusiei în interiorul Republicii Moldova, inclusiv din punct de vedere politic și economic, o zonă-tampon între vest și est, pentru a bloca apropierea Moldovei de Uniunea Europeană.

Fostul consilier prezidențial Iulian Chifu a prezentat o listă cu 89 de persoane cărora li s-a interzis să intre în Rusia, pe care spune că a primit-o din partea unui prieten rus și pe care figurează și cinci români, respectiv Chifu, Eugen Tomac, Gheorghe Hațegan, Adrian Cioroianu și Liviu Chondon.

Iulian Chifu este fostul consilier al președintelui Traian Băescu și actual președinte al Centrului de Prevenire a Conflictelor și Early Warning, Eugen Tomac este lider al Partidului Mișcarea Populară, Gheorghe Hațegan este director general adjunct la Transgaz, istoricul Adrian Cioroianu a fost ministru de Externe în cabinetul Tăriceanu, fiind avizat recent pentru postul de delegat permanent pe lângă UNESCO, iar Liviu Chondon a preluat la începutul anului trecut postul de comandor al Forțelor Navale Române.

Lista este datată 26 mai.

Frankfurter Allgemeine Zeitung notează că premierul olandez, Mark Rutte, a anunțat, vineri, în conferința săptămânală de presă, că mai multe ambasade ale țărilor UE de la Moscova au primit, joi, o listă neagră cu numele unor oficiali cărora li se interzice intrarea în Rusia.

Premierul belgian, Didier Reynders, a confirmat informația, precizând că pe listă se află 89 de persoane.

Pe listă mai apar, printre alții, liderul grupului liberal din Parlamentul European, Guy Verhofstadt, Jerzy Buzek, fostul președinte al Parlamentului European, vicepremierul britanic Nick Clegg, John Sawers, fost director al MI6, Stefan Fule, fost comisar european pentru extindere și Karl Schwarzenberg, fostul ministru ceh de externe.

Totodată, lista cuprinde europarlamentari și lideri politici din Germania, Spania, Suedia, Olanda, Letonia, Danemarca, Lituania, Polonia, Belgia, Bulgaria, Marea Britanie, Cehia, Estonia, Franța, Grecia și Finlanda.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Calculator Impozit Auto 2026. RAR explică unde este trecută norma EURO, în funcție de CIV
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Programul marilor lanțuri de magazine de Crăciun 2025. Care sunt zilele în care vor fi închise și când vor avea programul redus
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Funicularul, ingineria care face accesibile pantele imposibile