Prima pagină » Știri externe » Guvernul care se plânge că încasează prea mulți bani de la populație. Cum profită oamenii de această situație

Guvernul care se plânge că încasează prea mulți bani de la populație. Cum profită oamenii de această situație

Guvernul care se plânge că încasează prea mulți bani de la populație. Cum profită oamenii de această situație
Guvernul suedez are o nemulțumire cel puțin neobișnuită. Acesta se plânge că primește prea mulți bani de la populație, scrie Financial Times.

Statul suedez a înregistrat un surplus bugetar de 9,5 miliarde dolari, aproximativ jumătate provenind din surplusul de plăți.

Guvernul va trebui astfel să returneze populației 4,45 miliarde, bani plătiți intenționat în plus în 2016.

Legislația fiscală din Suedia prevede ca pe sumele excedentare să se plătească o dobândă anuală de minimum 0,56% pe an. Din acest motiv, mulți oameni le folosesc de acest lucru în dauna depozitelor bancare.

Astfel, acest împrumut „involuntar” din partea populatiei va costa Guvernul de la Stockholm circa 84 de milioane de euro în 2017, scrie FT.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit