Prima pagină » Știri externe » Haaretz: Înșelarea sofisticată de către Benjamin NETANYAHU a publicului israelian

Haaretz: Înșelarea sofisticată de către Benjamin NETANYAHU a publicului israelian

Haaretz: Înșelarea sofisticată de către Benjamin NETANYAHU a publicului israelian

Premierul Benjamin Netanyahu a declanșat un proces sofisticat de inducere în eroare a publicului israelian, în primul rând asupra circumstanțelor atacurilor teroriste din 7 octombrie 2023, produse pe fondul lipsei de vigilență a serviciilor secrete israeliene, dar și în legătură cu negocierile de obținere a eliberării ostaticilor israelieni din Fâșia Gaza.

Grupul islamist Hamas a luat prin surprindere Israelul prin atacurile comise pe 7 octombrie 2023 în vestul regiunii Negev, neutralizând liniile defensive israeliene pentru a comite masacre și violuri în comunități rezidențiale israeliene. În replică, Israelul a surprins grupul Hamas, prin invazia soldată cu distrugerea orașelor și satelor din Fâșia Gaza, unde au fost ucise peste 40.000 de persoane.

”Discuțiile din societatea israeliană ar trebui să se concentreze pe trei chestiuni: au fost suficiente informații despre intențiile și capabilitățile inamicului? Dacă a existat vreun avertisment, incursiunea islamiștilor ar fi putut fi blocată? Surpriza a condus la victoria inamicului?”, scrie editorialistul Aluf Benn, într-un articol publicat în cotidianul Haaretz sub titlul ”Înșelarea sofisticată de către Netanyahu a publicului israelian”.

Conform diverselor surse, agențiile secrete israeliene aveau informații detaliate despre planurile organizației islamiste Hamas, inclusiv despre antrenamentele și pregătirile pentru comiterea atacurilor. Ministrul Apărării, Yoav Gallant, șeful Statului Major, Herzl Halevi, și alți oficiali militari îl avertizaseră pe Benjamin Netanyahu despre riscurile unui război. Avertizaseră că „ruptura internă” cauzată de problemele de legitimitate ale Guvernului israelian, pe fondul protestelor, încurajau Iranul și aliații din cadrul ”cercului de foc” din jurul Israelului să exploateze vulnerabilitățile.

”Însă Netanyahu a ignorat avertismentele, calificându-le manevre ale adversarilor săi politici”, notează editorialistul.

După atacurile teroriste din octombrie 2023, disputele din Israel au început să se concentreze asupra acordului pentru eliberarea ostaticilor, care ar include armistițiu cu Hamas și schimb de ”prizonieri”.

”Netanyahu respinge un astfel de acord. Nu este clar când a decis să îl respingă, dacă a fost de la început sau dacă această poziție a fost dezvoltată gradual. Netanyahu a declanșat o fraudare sofisticată a publicului din Israel și a mediatorilor – SUA, Egipt și Qatar -, acționând prin negocieri în sensul unui acord, dar, în același timp, slăbind mișcarea de protest și motivațiile negocierilor”, concluzionează editorialistul Aluf Benn.

Foto: Shutterstock

Citește și:

Netanyahu va fi forțat să își frâneze elanul, în contextul în care Statele Unite nu vor RĂZBOI cu Iranul /Israelul riscă un conflict de uzură în Liban

BCE avertizează că Uniunea Europeană se confruntă cu „probleme structurale” /„Depășirea stagnării economice necesită acțiuni puternice”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?