Prima pagină » Știri externe » Jaful de un milion de euro comis vineri la Paris, rezolvat cu ajutorul polițiștilor români

Jaful de un milion de euro comis vineri la Paris, rezolvat cu ajutorul polițiștilor români

Jaful de un milion de euro comis vineri la Paris, rezolvat cu ajutorul polițiștilor români
Polițiștii francezi au reușit, cu ajutorul celor din IGPR, să rețină cinci cetățeni români și să identifice alți zece suspectați că au participat la un jaf comis vineri la un magazin din Paris, de unde s-au furat ceasuri în valoare de un milion de euro, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din IGPR.

Polițiștii francezi au reușit, cu ajutorul celor din IGPR, să rețină cinci cetățeni români și să identifice alți zece suspectați că au participat la un jaf comis vineri la un magazin din Paris, de unde s-au furat ceasuri în valoare de un milion de euro, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din IGPR.

Sursele citate au precizat că, după comiterea jafului, polițiștii francezi au primit sprijin de la anchetatorii români, care le-au „furnizat informații și date ce au dus la stabilirea clară a identității autorilor și prinderea acestora”.

Conform anchetatorilor din Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR), este vorba despre un grup format din aproximativ 15 persoane, toate de origine română.

Până acum, au fost prinși, vineri și sâmbătă, cinci suspecți. Alți zece, între care și liderul grupării, sunt căutați de autoritățile franceze, au mai spus aceleași surse.

Potrivit site-ului Francetvinfo.fr, jaful a avut loc vineri la un magazin de bijuterii și ceasuri de lux situat pe Strada Paix din Paris. Hoții au reușit să plece cu aproximativ 20 de ceasuri de lux, valoarea daunei fiind de circa un milion de euro.

Fuga celor 15 hoți a fost surprinsă de camerele de luat vederi.

Modul de operare i-a surprins pe polițiștii francezi. „Este vorba de un grup important, bine structurat și având o strategie eficientă; este un mod de operare nou”, a declarat comisarul principal al Arondismentului 2 din Paris – sectorul unde a avut loc jaful.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Universul invizibil dezvăluie noi indicii despre materia întunecată