Prima pagină » Știri externe » JPMorgan va plăti sancţiuni de aproape 350 de milioane de dolari pentru nereguli în raportarea unor tranzacţii

JPMorgan va plăti sancţiuni de aproape 350 de milioane de dolari pentru nereguli în raportarea unor tranzacţii

JPMorgan va plăti sancţiuni de aproape 350 de milioane de dolari pentru nereguli în raportarea unor tranzacţii

Grupul de bănci american JPMorgan va plăti sancţiuni uriașe, de aproape 350 de milioane de dolari autorităţilor de reglementare. Instituția financiară va plăti aceste sancțiuni pentru că a raportat incomplet mai multe date de tranzacționare.

Autoritățile guvernamentale din domeniul financiar din Statele Unite ale Americii au descoperit că JPMorgan nu a introdus în platformele sale de supraveghere a comerţului anumite date de tranzacționare.

Este vorba de tranzacții și comenzi prin unitatea sa de Corporate and Investment Bank, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

„În timp ce lacunele identificate reprezintă o fracţiune din activitatea totală a Corporate and Investment Bank (CIB), decalajul de date dintr-un loc, care a constat în mare parte din activitatea de acces sponsorizat al clienţilor, a fost semnificativ”, a spus banca în documenhtul depus la autorităţile de reglementare.

Potrivit sursei citate, colosul financiar din America se aşteaptă ca penalităţile de 350 de milioane de dolari să rezolve problema cu două autorităţi de reglementare din SUA, fără a preciza care agenţii au fost implicate.

JPMorgan este un grup de bănci din Statele Unite ale Americii, fiind și una dintre cele mai vechi instituții financiare din lume.

Probleme pentru principalele bănci din SUA

Veniturile companiilor bancare JP Morgan Chase și Bank of America sunt în scădere, în contextul înăspririi condițiilor de pe piața financiară din Statele Unite, iar Citigroup trece printr-un amplu proces de restructurare și va concedia aproximativ 20.000 de angajați.

Grupul bancar JP Morgan Chase, cel mai mare din Statele Unite, a raportat performanțe slabe în ultimul trimestru din 2023. În perioada octombrie-decembrie, veniturile băncii au scăzut la 9,31 miliarde de dolari, comparativ cu 11,01 miliarde de dolari în aceeași perioadă din anul precedent, informează publicația Handelsblatt.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase handbaliste ale României, la Survivor: „A doua aventură a vieții”
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit