Prima pagină » Știri externe » Liderii europeni condamnă „acțiunile ostile” ale Rusiei: „Strategia este de a slăbi UE”

Liderii europeni condamnă „acțiunile ostile” ale Rusiei: „Strategia este de a slăbi UE”

Liderii europeni condamnă „acțiunile ostile
Rusia urmărește slăbirea Uniunii Europene, afirmă liderii europeni, care au indicat o paletă largă de acțiuni ostile ale Moscovei, de la încălcări repetate ale spațiului aerian, la atacuri cibernetice și ingerințe în procesele politice, a declarat Donald Tusk, președintele Consiliului European.

„Liderii au indicat o serie de acțiuni ostile ruse, de la încălcări ale spațiului aerian la campanii de informare, atacuri cibernetice, amestec în procesele politice din UE,” a declarat Tusk în cadrul unei conferințe de presă după un summit al liderilor statelor din Uniunea Europenă, care a avut loc joi la Bruxelles, notează agenția de știri Reuters.

Oficialul european a explicat că, potrivit pozițiilor publice pe care Rusia le-a adoptat, mai ales în ultima perioadă, e clar că a fost elaborată o strategie de a slăbi Uniunea Europeană: „„Având în vedere aceste exemple este clar că strategia Rusiei este de a slăbi UE. Scopul nostru nu este acela de a crea tensiuni cu Rusia. Pur și simplu reacționăm la pașii făcuți de Rusia. Desigur, UE este permanent deschisă dialogului, dar nu vom face compromisuri în ceea ce privește valorile și principiile noastre”, a precizat președintele Consiliului European.

„De aceea, am căzut de acord să ne menținem orientarea și mai ales să păstrăm unitatea UE”, a mai adăugat el.

Liderii Uniunii Europene au căzut de acord să ia în calcul toate opțiunile în caz că forțele militare ale Rusiei continuă să comită atrocități în Siria, alături de forțele loiale regimului de la Damasc. Cu toate acestea, liderii europeni nu au formulat explicit că printre opțiuni s-ar număra introducerea de noi sancțiuni, așa cum era prevăzut în forma inițială a concluziilor summitului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum