Prima pagină » Știri externe » „Manevre periculoase” în Marea Neagră. Ministerul Apărării olandez: Fregata Evertsen a fost hărțuită de avioane militare rusești

„Manevre periculoase” în Marea Neagră. Ministerul Apărării olandez: Fregata Evertsen a fost hărțuită de avioane militare rusești

„Manevre periculoase” în Marea Neagră. Ministerul Apărării olandez: Fregata Evertsen a fost hărțuită de avioane militare rusești
Avioanele militare ale Rusiei au efectuat joi manevre periculoase în Marea Neagră, în apropierea fregatei Evertsen, potrivit Ministterului Apărării olandez / Sursa: Twitter - Ministerul Apărării olandez

Ministerul olandez al Apărării a declarat, marţi, că avioane de vânătoare ruseşti au hărţuit săptămâna trecută, pe 24 iunie, o fregată a forţelor navale olandeze, aflată în Marea Neagră, potrivit presei intenaționale. Nava olandeză Evertsen participă la un exercițiu multinațional, la care sunt prezenți și marinari militari români, și a ajuns între timp la Constanța.

Ministerul olandez al Apărării a anunțat, marți, că avioanele militare ruse au simulat atacuri asupra fregatei Evertsen şi i-au bruiat acesteia sistemele de comunicaţii.

Aceste acţiuni au durat cinci ore în data de 24 iunie şi ele „sunt contrare dreptului de liberă utilizare a mării”, notează Ministerul olandez al Apărării în declaraţia sa, relatează Reuters, citat de Agerpres.

Fregata Evertsen participă la exerciţiul multinaţional „Sea Breeze 21”, organizat de forţele navale ale Statelor Unite ale Americii şi cele ale Ucrainei, în apele internaţionale ale Mării Negre şi în raioane de instrucţie terestre din zona Odessa.

Conform sursei citate, fregata olandeză naviga împreună cu grupul naval britanic, care atunci patrula în zonă, iar ministrul olandez al apărării, Ank Bijleveld-Schouten, a calificat acţiunea Rusiei drept „iresponsabilă”: „Evertsen avea tot dreptul să navigheze acolo. Nu există nicio justificare pentru astfel de acte agresive, care cresc inutil riscul de accidente”.

Ministrul Apărării a mai spus că ţara sa va discuta despre acest incident cu Rusia, la nivel diplomatic.

„Avioanele militare ale Rusiei au efectuat joi manevre periculoase în Marea Neagră, în apropierea fregatei Evertsen. Aeronava a zburat în mod repetat periculos de jos și aproape de navă, efectuând atacuri simulate. În timpul acestor hărțuiri, HNLMS Evertsen se afla în apele internaționale”, a transmis pe Twitter Ministerul Apărării din Olanda.

Un alt incident, cu o zi înainte

Acțiunile descrise sunt datate la o zi după un alt incident din apele Mării Negre despre care a relatat presa internațională. Jonathan Beale, jurnalist BBC, aflat la bordul distrugătorului britanic HMS Defender, a relatat că vasul de război a fost survolat de mai mult de 20 de avioane rusești și încadrat în mers de două nave rusești de coastă, care s-au apropiat mult, încercând să-l oblige să-și schimbe direcția.

Conform informațiilor inițiale forțele ruse au tras focuri de avertisment asupra unui distrugător britanic, informația a fost confirmată chiar de Ministerul rus al Apărării  și publicată de Reuters. Oficialii britanici au negat orice confruntare.

Fregata este acostată la Constanța

Fregata olandeză în Portul Constanța / Sursa: Statul Major al Forțelor Navale Române

Fregata olandeză în Portul Constanța / Sursa: Statul Major al Forțelor Navale Române

Fregata Marinei Regale a Țărilor de Jos HNLMS „Evertsen” este acostată în Portul Constanța, unde a sosit sâmbătă, 26 iunie, pentru o escală de patru zile în România, după ce a executat o serie de misiuni în apele internaționale ale Mării Negre, a anunțat luni, într-un comunicat de presă, Statul Major al Forțelor Navale Române.

La Exercițiul multinațional „Sea Breeze 21”, participă cu peste 300 de marinari militari români, în perioada 28 iunie – 10 iulie, potrivit Statului Major al Forțelor Navale.

Astfel, după plecarea fregatei Marinei Regale a Țărilor de Jos din portul Constanța prevăzută pentru miercuri, 30 iunie, sunt planificate activități de instruire în comun cu fregata „Regina Maria”, în raioane maritime din vestul Mării Negre, pentru dezvoltarea cooperării militare româno-neerlandeze în domeniul maritim, au anunțat responsabilii români.

Fregata HNLMS „Evertsen” a mai acostat în portul Constanța în anul 2019, când a participat la Exercițiul multinațional „Sea Shield 19”, organizat de Forțele Navale Române.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?