Prima pagină » Știri externe » Membra Femen care a încercat să fure statueta pruncului Isus din Piața Sfântul Petru a fost eliberată

Membra Femen care a încercat să fure statueta pruncului Isus din Piața Sfântul Petru a fost eliberată

Membra Femen care a încercat să fure statueta pruncului Isus din Piața Sfântul Petru a fost eliberată
Autoritățile de la Vatican au ordonat sâmbătă eliberarea unei membre a mișcării feministe Femen care a încercat, joi, să fure statueta care-l reprezenta pe pruncul Isus din Piața Sfântul Petru, relatează AFP.

Originară din Ucraina, Iana Azhdanova a fost arestată joi și încarcerată la sediul Jandarmeriei Vaticanului după ce a luat statueta. Tânăra a comis furtul topless și având pe piept inscripția „God is woman” (Dumnezeu este femeie).

Ea risca să răspundă în fața justiției de la Vatican pentru „ultraj, acte obscene într-un loc public și furt”, însă autoritățile au ales să-i interzică accesul la Vatican și în alte instituții religioase.

Mișcarea feminină a apărut în Ucraina și se opune Bisericii Ortodoxe, pe care Femen o acuză de colaborare cu statul rus. Ea s-a extins, ulterior, în Europa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit