Prima pagină » Știri externe » MYANMAR. Mii de oameni protestează în Yangon împotriva loviturii de stat militare! (Galerie FOTO&VIDEO)

MYANMAR. Mii de oameni protestează în Yangon împotriva loviturii de stat militare! (Galerie FOTO&VIDEO)

MYANMAR. Mii de oameni au ieșit la proteste pe străzile capitalei economice Yangon, manifestând împotriva loviturii de stat militare. La 1 februarie, o acțiune coordonată de șefii Armatei a dus la înlăturarea de la putere a partidelor politice, președintele, premierul și alți parlamentari fiind arestați.

Aung San Suu Kyi a fost deposedată de funcția de prim-ministru, în care ajunsese după alegerile din toamna trecută, câștigate detașat de partidul său.

Studenții și medicii, în stradă, la proteste

Trupe speciale au fost amplasate în număr mare în vecinătatea universităţii din Yangon, unde duminică s-a strâns mulțime de oameni.

„Vom continua să ne adunăm până când vom obţine democraţia. Jos dictatura!”, a declarat Myo Win, un manifestant. Încă de la primele ore, sute de persoane se adunaseră şi în oraşul-port Mawlamyine, în sud-estul țării. De asemenea, în Mandalay, studenţii şi medicii s-au strâns în centrul oraşului. Noua putere din Myanmar a tăiat Internetul, blocând accesul la Facebook, Twitter și orice alt mijloc digital de comunicare.

Potrivit unui purtător de cuvânt al partidului Liga Națională pentru Democrație, fostul lider de facto al Myanmarului, Aung San Suu Kyi, se află „în arest la domiciliu în capitala Naypyidaw şi este în stare de sănătate bună”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit