Prima pagină » Știri externe » Parisul cere scuze CREȘTINILOR pentru parodierea nefericită a Cinei de Taină

Parisul cere scuze CREȘTINILOR pentru parodierea nefericită a Cinei de Taină

Parisul cere scuze CREȘTINILOR pentru parodierea nefericită a Cinei de Taină

Organizatorii Jocurilor Olimpice Paris 2024 și-au cerut scuze duminică catolicilor și altor biserici creștine indignate de un tablou kitsch din cadrul ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice care a parodiat celebra pictură „Cina cea de Taină” a lui Leonardo Da Vinci, transmite agenția Reuters. Reacția comunității creștine a fost aproape instantanee.

Segmentul, care semăna cu scena biblică în care Iisus Hristos și apostolii săi împărtășesc ultima masă înainte de crucificare și în care au apărut travestiți, un model transsexual și un cântăreț dezbrăcat, costumat în zeul grec al vinului Dionysos, a stârnit consternarea Bisericii Catolice și a dreptei religioase din America.

În mod clar, nu a existat niciodată o intenție de a arăta lipsă de respect față de vreun grup religios. (Ceremonia de deschidere) a încercat să celebreze toleranța comunității, a declarat purtătoarea de cuvânt a Paris 2024, Anne Descamps, în cadrul unei conferințe de presă.

„Credem că această ambiție a fost atinsă. Dacă oamenii au fost jigniți, ne pare foarte rău”.

În numele dreptului de exprimare și toleranței

Franța, deși mândră de bogatul său patrimoniu catolic, are, de asemenea, o lungă tradiție de secularism și anticlericalism. Blasfemia nu este doar legală, ci și considerată de mulți drept un pilon esențial al libertății de exprimare.

Susținătorii tabloului au lăudat mesajul său de incluziune și toleranță.

Biserica Catolică din Franța a declarat că deplânge o ceremonie care „include scene de batjocură și batjocorire a creștinismului”.

Citiți și: Reacții furioase din partea internauților la un spectacol ce reproduce pictura „CINA CEA DE TAINĂ” a lui Leonardo Da Vinci

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani