Prima pagină » Știri externe » Partidele naționaliste, asalt asupra Parlamentului European! Viktor Orban pregătește „Tripla alianță”: Ungaria, Polonia și Italia!

Partidele naționaliste, asalt asupra Parlamentului European! Viktor Orban pregătește „Tripla alianță”: Ungaria, Polonia și Italia!

Partidele naționaliste, asalt asupra Parlamentului European! Viktor Orban pregătește „Tripla alianță”: Ungaria, Polonia și Italia!

Partidele naționaliste, asalt asupra Parlamentului European! După ce a părăsit grupul „Popularilor”, Viktor Orban este pe cale să dea o adevărată lovitură. Fidesz, formațiunea pe care o conduce premierul maghiar, va forma  o „Triplă alianță” cu naționaliștii din Polonia și Italia! Cu alte cuvinte, la Bruxelles apare o nouă forță politică, gata să răstoarne toate calculele.

Fidesz a părăsit grupul PPE în ultimii ani, iar divorțul oficial s-a consemnat în urmă cu o săptămână. Maghiarii susțin că au plecat ei, „Popularii” se laudă că i-au dat afară.

Partidele naționaliste, asalt asupra Parlamentului European! Bruxellesul, tot mai divizat

Prin fuziunea Fidesz cu partidele naționaliste din Polonia (PiS) și Italia (grupul politic controlat de Salvini), Viktor Orban devine liderul uneia dintre cele mai puternice facțiuni de la Bruxelles. Practic, de acum înainte, naționaliștii vor avea un cuvânt greu de spus în tot ce va decide Parlamentul European.

Orban a recunoscut că Fidesz s-a distanţat de Partidul Popular European în chestiunii precum fiscalitatea, migraţia şi gestionarea pandemiei Covid-19. Săptămâna trecută, maghiarii au denunțat adoptarea unei reforme a statutului acestui grup politic condus de către eurodeputatul german Manfred Weber.

Partidul Popular European urma să se reunească în viitorul apropiat pentru a decide excluderea Fidesz, cerută de preşedintele său, polonezul Donald Tusk. Alte 13 partide membre PPE, adunate în jurul unui nucleu dur constituit de ţările din Benelux şi din state scandinave, au vrut excluderea Fidesz. Însă, fără a mai aştepta o decizie, maghiarii au preluat iniţiativa şi au anunţat singuri plecarea din rândurile „Popularilor”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?