Prima pagină » Știri externe » Petro Poroșenko: Ucraina este pregătită să se apere militar, dacă procesul de pace va eșua

Petro Poroșenko: Ucraina este pregătită să se apere militar, dacă procesul de pace va eșua

Petro Poroșenko: Ucraina este pregătită să se apere militar, dacă procesul de pace va eșua
Ucraina este pregătită să se apere prin mijloace militare, dacă procesul de pace cu separatiștii proruși va eșua, a declarat duminică președintele ucrainean, Petro Poroșenko, într-un interviu pentru posturi de televiziune ucrainene, relatează AFP.

„Trebuie să consolidăm liniile noastre de apărare, să întărim armata”, a adăugat Poroșenko, evocând în acest scop achiziția unor „echipamente” de la partenerii occidentali.

„Trebuie să ne dotăm cu toate cele necesare: echipamente de supraveghere, radare”, a adăugat președintele ucrainean.

În cursul unei vizitei a lui Poroșenko în Statele Unite, Casa Albă a anunțat deblocarea unui ajutor în valoare de 46 milioane de dolari pentru echipamente și instruirea forțelor ucrainene.

Administrația președintelui american Barack Obama a respins ideea de a livra arme Ucrainei și a apreciat că acest fapt „nu va permite să fie schimbat echilibrul de forțe față de separatiști”.

Poroșenko s-a referit, de asemenea, la întâlnirile sale cu omologul său rus, Vladimir Putin, apreciind că „fără aceste întâlniri, nu ar exista procesul (de pace) actual”.

În acest context, Kremlinul a apreciat anterior că Poroșenko a „început să înțeleagă” că nimeni nu are nevoie de acțiuni militare, însă cei care fac parte dintr-un „partid al războiului” sunt în continuare influenți.

Potrivit Kremlinului, autoritățile de la Kiev și separatiștii au ajuns în situația care a fost la începutul acestui an, însă „războiul s-a soldat cu mii de morți, răniți și mii de refugiați ucraineni”.

Administrația de la Kiev și liderii rebelilor proruși au semnat, vineri seară, un memorandum care prevede o serie de măsuri pentru detensionarea crizei, inclusiv crearea unei zone demilitarizate pe linia frontului separatist.

Sâmbătă, Kievul a eliberat 38 de insurgenți proruși în schimbul unui număr egal de militari ucraineni capturați de rebeli.

Anna Primac, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
„Apogeul extincției” este aproape: Pământul va pierde 3.000 de ghețari pe an