Prima pagină » Știri externe » „Pokemon GO” sperie China. Cine susține că poate ajuta la localizarea bazelor militare

„Pokemon GO” sperie China. Cine susține că poate ajuta la localizarea bazelor militare

Aplicația "Pokemon GO" sperie China. Cine susține că poate ajuta la localizarea bazelor militare

Nu toată lumea iubește Pokemon GO, jocul de pe mobil care s-a dovedit a fi un succes masiv în întreaga lume, îmediat după lansarea sa, ce a avut loc în urmă cu doar o săptămână.

Prin aplicație jucătorii pot merge pe jos, în realitate, în propriul cartier, pentru a vâna și captura personaje de desene animate virtuale, care apar pe ecranele telefoanelor lor inteligente prin scanare, cu ajutorul camerei foto. Aplicația a primit acuze în Statele Unite ale Americii, după mai multe cazuri de furt de telefoane, de la utilizatori distrași și după ce au avut loc accidente auto din neatenția șoferilor care vânau pokemoni în timp ce conduceau sau a pietonilor care traversau strada captivați de joc.

Un senator din Statele Unite chiar le-a cerut dezvoltatorilor jocului să clarifice felul în care funcționează sistemul lor de protecție și confidențialitate a datelor.

Deși jocul nu este disponibil în China, cea mai mare piață de desfacere a telefoanelor mobile inteligente și a jocurilor online din lume, unii oameni de acolo se tem ca aplicația ar putea deveni un virus „trojan” pentru acțiuni ofensive, în mâna Statelor Unite și a Japoniei.

„Nu juca Pokemon GO!!!”, a declarat utilizatorul Pitaorenzhe, pentru site-ul de microblogging din China, Weibo.com.

„Este clar că SUA și Japonia pot explora bazele secrete ale Chinei!”, a completat acesta.

În teoria conspirației, Japonia Nintendo Co Ltd, care deține franciza Pokemon, împreună cu Google ar putea deduce foarte ușor unde sunt bazele militare chineze, plasând personaje în diverse locuri și observând locațiile în care utilizatorii nu pot merge pentru a le captura, din cauza restricțiilor de acces.

„Apoi, în cazul unui război, Japonia și SUA pot viza cu ușurință rachetele ghidate, iar China ar putea fi distrusă de invazia unui joc japonez-american”, a fost una din declarațiile comunității celor deranjați de aplicația Pokemon Go, care a circulat pe site-ul Weibo.com.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe din China, Lu Kang, a declarat că nu a primit niciun fel de raport cum că jocul ar putea reprezenta un risc la securitatea națională și că nu a avut timp să se joace cu astfel de lucruri. Acesta nu a dat detalii suplimentare.

Alte ministere guvernamentale nu au răspuns la întrebările despre joc trimise prin fax de către Reuters.

Însă pe fani nu i-a descurajat nici apelurile la boicot și nici faptul că Pokemon GO nu a fost lansat în China.

„Eram nerăbdător să joc Pokemon de când l-au anunțat pentru prima dată. Chiar mi-a plăcut Pokemon, când eram mic”, a spus Gan Tian, ​​o studentă în vârstă de 22 de ani, de la Universitatea Tsinghua. Ea joacă o versiune neoficială, cu o hartă artificială bazată pe țările în care jocul este disponibil.

Dar pentru mulți alții din țară, jocul se dovedește a fi o provocare. Nu numai că acesta nu se găsește în magazinele de aplicații din China, dar întregile servicii Google, sunt blocate în China.

Nintendo nu a dat niciun indiciu cu privire la o data în care Pokemon GO va fi lansat in China sau dacă va fi lansat vreodată.

Niantic, laboratorul care a dezvoltat jocul, a refuzat sa comenteze vineri, despre o eventuală lansare.

John Hanke, directorul executiv Niantic, a declarat într-un interviu că ar fi posibil, din punct de vedere tehnic, să lanseze aplicația în China, dar că a luat la cunoștință o serie de reguli și restricții complexe, în vederea lansării.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?