Prima pagină » Știri externe » Poliția greacă a percheziționat un sediu al partidului Zori Aurii și a arestat un polițist

Poliția greacă a percheziționat un sediu al partidului Zori Aurii și a arestat un polițist

Poliția greacă a percheziționat un sediu al partidului Zori Aurii și a arestat un polițist
Poliția a percheziționat marți seara un sediu al partidului neonazist Zori Aurii dintr-o localitate aflată în centrul Greciei și a arestat un polițist, a anunțat o sursă din cadrul poliției, citată de AFP.

Poliția a percheziționat marți seara un sediu al partidului neonazist Zori Aurii dintr-o localitate aflată în centrul Greciei și a arestat un polițist, a anunțat o sursă din cadrul poliției, citată de AFP.

Polițistul de 45 de ani, care servea în calitate de gardă de corp unui deputat din cadrul partidului neonazist Zori Aurii, a fost arestat după ce poliția ar fi descoperit în sediu bunuri personale și 17 cartușe care îi aparțineau.

În septembrie 2012, polițistul a fost concediat, fiind suspectat că a participat, împreună cu deputatul partidului Zori Aurii Kostas Barbarousis și alți naziști, la demolarea unor standuri ce aparțineau unor imigranți, la Missolonghi, în apropiere de Agrinion, unde se situează sediul percheziționat.

Imunitatea parlamentară a lui Barbarousis a fost ridicată câteva zile mai târziu, pentru a fi judecat în acest caz.

În următoarele zile, poliția urmează să procedeze la percheziții în alte sedii ale partidului neonazist, în cadrul unei anchete de amploare cu privire la eventuale legături între Zori Aurii și poliție, potrivit sursei citate.

Ancheta a fost lansată în urmă cu o săptămâna, după uciderea muzicianului antifascist Pavlos Fyssas de către un presupus membru al partidului Zori Aurii, o dramă care a bulversat țara.

Poliția a ordonat, de asemenea, o anchetă în trei comisariate situate în periferia de sud-vest a Atenei, suspectate de tolerarea unor violențe orchestrate de Zori Aurii.

Ministerul Ordinii Publice a acceptat luni demisia a doi generali în sudul și centrul țării, în timp ce mai multe cadre de poliție cu sediul pe Insula Evia, la nord de Atena, au fost suspendate din funcție pentru că nu au efectuat o anchetă la sediile partidului Zori Aurii situate lângă un comisariat de poliție și unde ar fi fost depozitate arme.

Beneficiind până în prezent de indulgență din partea autorităților, în pofida unor violențe comise împotriva imigranților sau simpatizanților de stânga, Zori Aurii se află de-acum sub supravegherea atentă a Guvernului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei