Prima pagină » Știri externe » Primul caz de transmitere pe cale sexuală a VIRUSULUI ZIKA în Texas

Primul caz de transmitere pe cale sexuală a VIRUSULUI ZIKA în Texas

Primul caz de transmitere pe cale sexuală a VIRUSULUI ZIKA în Texas
Autoritățile sanitare din Texas, în sudul Statelor Unite, au anunțat marți că au primit confirmarea unei prime transmiteri prin contact sexual a virusului Zika, potențial periculos pentru femeile însărcinate și aflat în plină răspândire în America Latină, relatează DPA în pagina electronică.

„Pacientul a fost infectat cu virusul după ce a întreținut relații sexuale cu o persoană bolnavă, la întoarcerea dintr-o țară în care este prezent virusul”, au precizat serviciile de sănătate din comitatul Dallas într-un comunicat, potrivit AFP.

Autoritățile din Texas nu au oferit alte detalii despre persoana respectivă, dar au subliniat că infectarea inițială a avut loc în afara Statelor Unite.

Până în prezent, autoritățile sanitare s-au concentrat asupra țânțarilor ca principal mijloc de transmitere a virusului.

„Acum, că știm că virusul Zika poate fi transmis prin relații sexuale, acest lucru ne influențează campania de informare în vederea educării cu privire la protejarea membrilor publicului de către ei înșiși și a altora”, a declarat Zachary Thompson, directorul serviciilor de sănătate și sociale din comitatul Dallas.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și alte autorități sanitare publice sunt alarmate în legătură cu virusul Zika, deoarece acesta este suspectat că provoacă o maladie congenitală cunoscută sub numele de microcefalie, prin transmitere de la mamă la făt. Copiii născuți cu microcefalie au capul și creierul neobișnuit de mici.

Simptomele virusului la adulți sunt relativ minore. Ele includ febră, erupții cutanate, dureri articulare și conjunctivită timp de câteva zile, până la o săptămână.

OMS a declarat luni o urgență de sănătate publică în legătură cu virusul Zika. Brazilia, țara cea mai afectată, va primi ajutor internațional în lupta împotriva apariției și răspândirii virusului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani