Prima pagină » Știri externe » Radio Europa Liberă a dat în JUDECATĂ Administrația Trump după tăierile de buget anunțate de președintele american

Radio Europa Liberă a dat în JUDECATĂ Administrația Trump după tăierile de buget anunțate de președintele american

Radio Europa Liberă a dat în JUDECATĂ Administrația Trump după tăierile de buget anunțate de președintele american

Radio Europa Liberă (RFE/RL), o instituție media finanțată de SUA și înființată pentru a transmite informații către cetățenii țărilor comuniste în timpul Războiului Rece, a anunțat că a acționat în instanță Administrația președintelui Donald Trump pentru decizia sa de a bloca fondurile federale alocate instituției de presă.

Aceasta în contextul în care Agenția SUA pentru Media Globală (USAGM) și-a încetat granturile către Europa Liberă, precum și către Radio Free Asia, care transmite în China și Coreea de Nord, amintește Reuters.

Decizia a fost puternic criticată în weekend de susținătorii libertății presei și ai drepturilor omului.

Peste 1.300 de angajați ai Vocii Americii au fost, de asemenea, trimiși în concediu sâmbătă, după ce Trump a ordonat oprirea finanțării USAGM.

„Plângerea arată că refuzul Administrației de a acorda RFE/RL fondurile pe care Congresul le-a alocat pentru aceasta încalcă legile federale, inclusiv Constituția SUA, care conferă Congresului puterea exclusivă asupra cheltuielilor federale. Nu este momentul să cedăm teren propagandei și cenzurii adversarilor Americii”, a transmis instituția de știri într-un comunicat.

Presa din China îl laudă pe Donald Trump după decizie

Presa de stat chineză a salutat decizia președintelui Statelor Unite, Donald Trump, de a reduce finanțarea publică pentru instituțiile de știri Voice of America (Vocea Americii, VOA) și Radio Free Asia, două instituții care au prezentat de-a lungul deceniilor informații referitoare la regimurile autoritare din întreaga lume.

Decizia Administrației de la Washington afectează aproximativ 1.300 de angajați. Criticii au calificat această mișcare drept un eșec pentru democrație, dar publicația, Global Times, deținută de statul chinez, a denunțat VOA pentru „registrul său îngrozitor” în prezentarea informațiilor despre China și a spus că instituția media „a fost aruncată acum de propriul său guvern ca o cârpă murdară”.

Casa Albă a apărat această decizie, spunând că „se va asigura că contribuabilii nu mai sunt supuși propagandei radicale”.

Global Times a salutat reducerile bugetare, numind VOA „o fabrică de minciuni”.

Președintele Radio Free Asia, Bay Fang, a criticat aspru decizia, spunând că este „o recompensă pentru dictatori și despoți, inclusiv pentru Partidul Comunist Chinez, care nu și-ar dori nimic mai bun decât ca influența lor să rămână necontrolată în spațiul informațional”.

CITEȘTE ȘI:

Presa din China îl laudă pe Donald Trump după tăierea bugetului postului Vocea Americii. „I-au aruncat ca pe o cârpă murdară”

Ordin executiv semnat de Trump. Reduceri de BUGET la șapte agenții, inclusiv cea care supervizează Radio Europa Liberă și Vocea Americii

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost jefuită! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de pedeapsa de 10 ani cu executare! S-a dus direct la CEDO și dă vina pe…
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
De ce nu este sănătos să adormi cu televizorul pornit?