Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 220. SUA avertizează: un atac asupra Rafah „ar provoca haos şi anarhie”

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 220. SUA avertizează: un atac asupra Rafah „ar provoca haos şi anarhie”

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 220. SUA avertizează: un atac asupra Rafah „ar provoca haos şi anarhie”
22:20

Secretarul Hezbollah avertizează că Israelul se va confrunta cu o înfrângere sau cu „abisul”

Israel a amenințat gruparea Hamas cu o nouă ripostă dacă va mai comite atacuri împotriva comunităților israeliene.

Mai multe broșuri cu mesaje în arabă „Venim peste voi” au fost aruncate de aviația israeliană în Fâșia Gaza.

Secretarul general al grupării teroriste Hezbollah din Liban, Sayyed Hasan Nasrallah, spune că Israelul se confruntă cu o „dilemă istorică” în Gaza – „dacă va opri războiul, va fi o înfrângere majoră sau va intra într-un abis dacă va continua bătălia militară”.

Într-un discurs televizat, Nasrallah spune că masacrul din 7 octombrie al Hamas în sudul Israelului a fost „o șansă de a revitaliza cauza palestiniană”.

22:20

O ofensivă majoră a Israelului la Rafah „ar provoca haos şi anarhie”, fără a elimina Hamas, au avertizat SUA, menţinând presiunea asupra aliatului lor, potrivit unei analize a AFP.

Planul luat în considerare în prezent de Israel la Rafah „riscă să provoace pagube enorme populaţiei civile fără a rezolva problema”, a declarat şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, pentru televiziunea NBC.

Blinken trage un semnal de alarmă

Potrivit acestuia, o intervenţie israeliană la Rafah ar risca să creeze „haos”, „anarhie” şi, în cele din urmă, o revenire a Hamas.

„Am vazut Hamas revenind în zonele pe care Israelul le-a eliberat în nord, chiar şi în Khan Yunis”, un oraş ruinat aflat lângă Rafah, a menţionat secretarul de stat american.

Statele Unite au ameninţat public că vor suspenda livrarea anumitor categorii de arme către Israel, în special obuze de artilerie, dacă Israelul lansează o ofensivă majoră în oraşul Rafah, sudul Fâşiei Gaza.

Războiul a izbucnit pe 7 octombrie după ce luptători ai Hamas infiltraţi din Gaza au lansat un atac fără precedent împotriva Israelului.

Ca ripostă, Israelul a promis că va „anihila” Hamas şi a lansat o ofensivă care s-a soldat până în prezent cu 34.971 de morţi, majoritatea civili, potrivit Ministerului Sănătăţii din Palestina.

Marea Britanie se opune sistării vânzărilor de arme către Israel

O interdicție a Marii Britanii de a vinde arme Israelului nu ar face decât să întărească gruparea Hamas, a declarat ministrul britanic de Externe, David Cameron.

Fostul premier a transmis că, deși nu va susține o ofensivă terestră majoră în orașul Rafah, Marea Britanie nu va copia planurile SUA de a opri unele vânzări de arme către Israel.

„A anunța, pur și simplu, că ne vom schimba abordarea privind exporturile de arme ar face Hamas mai puternic și ar face mai puțin probabilă o înțelegere privind ostaticii”, a arătat Cameron.

El a spus că Marea Britanie furnizează doar 1% din armele Israelului, iar pe de altă parte a avertizat că autoritățile de la Tel Aviv trebuie să facă mai mult pentru a proteja civilii și a permite trecerea ajutorului umanitar în Gaza.

Săptămâna aceasta, președintele american, Joe Biden, a afirmat că SUA „nu vor furniza arme” dacă Israelul va continua cu invazia planificată a Rafah, unde se adăpostesc aproximativ 1,4 milioane de oameni.

Israelul a declarat că va continua operațiunile planificate în Rafah, în ciuda faptului că SUA și alți aliați au avertizat cu privire la pierderile masive de vieți omenești în rândul civililor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Marele absent de la înmormântare! Puțini se așteptau ca el să lipsească. În cea mai grea zi din viața ei, Mihaela Rădulescu a mai primit o lovitură dură de la viață
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum și-a salvat Pământul apa de la distrugere totală în urmă cu 4,6 miliarde de ani