Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 333. Netanyahu nu cedează în fața presiunilor unui acord de pace, după uciderea a 6 ostatici: „Nimeni nu-mi ține predici”

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 333. Netanyahu nu cedează în fața presiunilor unui acord de pace, după uciderea a 6 ostatici: „Nimeni nu-mi ține predici”

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 333. Netanyahu nu cedează în fața presiunilor unui acord de pace, după uciderea a 6 ostatici:

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a reacționat după protestele cetățenilor din Israel, care și-au arătat furia față de moartea a șase ostatici uciși de Hamas. 

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a declarat că nu va ceda presiunilor de a ajunge la un acord de încetare a focului în Gaza, în ciuda protestelor și a solicitării din partea președintelui american Joe Biden, de a depune mai multe eforturi pentru un acord de pace, după aproape 11 luni de conflict.

În primul său discurs public Netanyahu a precizat că va insista asupra unui aspect major în discuțiile de încetare a focului, și anume controlul total al Israelului asupra Coridorul Philadelphi, o bandă îngustă de-a lungul graniței Gazei cu Egiptul, unde se presupune că Hamas introduce arme de contrabandă în Gaza. Egiptul și Hamas neagă, însă, vehement acest aspect, notează Associated Press.

Netanyahu a numit coridorul vital pentru a se asigura că Hamas nu poate obține armament prin tuneluri. „Acesta este oxigenul Hamas”, a spus el.

„Nimeni nu este mai determinat să elibereze ostaticii decât mine. … Nimeni nu-mi va ține predici pe această temă .’

Israelienii au invadat străzile duminică seara, pentru a-și manifesta revolta față de moartea a șase ostatici, în ceea ce păre a fi cel mai mare protest de la începutul războiului. Familiile și majoritatea cetățenilor au dat vina pe Netanyahu, spunând că ostaticii ar fi putut fi salvați în urma unui acord cu Hamas. O grevă generală a avut loc luni în toată țara.

FOTO: Profimedia

Citește și:

Joe Biden, nemulțumit de Benjamin Netanyahu. Liderul de la Casa Albă spune că acesta nu face destule pentru un acord privind eliberarea ostaticilor

Joe Biden, nemulțumit de Benjamin Netanyahu. Liderul de la Casa Albă spune că acesta nu face destule pentru un acord privind eliberarea ostaticilor

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 332. IDF a atacat o școală, 11 morți!/MAE a emis o atenționare de călătorie în Israel

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate