Prima pagină » Știri externe » Recep Tayyip Erdogan a PĂLMUIT un copil care a refuzat să îi sărute mâna

Recep Tayyip Erdogan a PĂLMUIT un copil care a refuzat să îi sărute mâna

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a fost aspru criticat după ce a pălmuit un copil care a refuzat să-i sărute mâna.

Incidentul a avut loc sâmbătă, 27 iulie, în timpul unei ceremonii de inaugurare a caselor reconstruite ca parte a unei transformări urbane în provincia nordică Rize.

După ce a ținut un discurs, Erdogan a predat proprietarilor cheile caselor. Doi copii dintr-o familie au urcat pe scenă, odată cu părinții lor, relatează presa turcă.

Erdogan a întins mâna pentru ca cei mici să i-o sărute. După ce unul dintre ei a refuzat să-i sărute mâna și s-a uitat o clipă la șeful statului, a primit o palmă de la acesta din urmă. Gestul de a săruta mâna persoanelor mai în vârstă este considerat un semn de respect în Turcia, notează Le Figaro.

După acest incident, copilul a sărutat în cele din urmă mâna liderului turc. Videoclipul a făcut furori pe rețelele de socializare, mulți internauți denunțând acest gest.

Andrei Văcaru a absolvit studiile de licență la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București în anul 2013, dar și un master în Comunicare în cadrul ... vezi toate articolele