Prima pagină » Știri externe » Rusia amenință că va ataca MAREA BRITANIE dacă Ucraina folosește în mod ofensiv armament britanic

Rusia amenință că va ataca MAREA BRITANIE dacă Ucraina folosește în mod ofensiv armament britanic

Rusia amenință că va ataca MAREA BRITANIE dacă Ucraina folosește în mod ofensiv armament britanic

Rusia va riposta asupra țintelor britanice în cazul în care Ucraina va utiliza armament livrat de Londra pentru a comite atacuri asupra teritoriului rus, avertizează Ministerul de Externe de la Moscova.

”Rusia va ataca ținte britanice din Ucraina și din alte zone” în cazul în care forțele ucrainene lansează atacuri pe teritoriul rus cu armament britanic, a afirmat joi Maria Zaharova, conform agenției Reuters.

Ministrul britanic de Externe, David Cameron, a afirmat recent că Ucraina are dreptul de a lansa atacuri asupra țintelor de pe teritoriul Rusiei, în eforturile de respingere a invaziei militare ruse.

”Vom apăra Ucraina cât timp va fi necesar. Vom oferi asistență anuală de trei miliarde de lire sterline (3,74 de miliarde de dolari) cât va fi necesar. Ucraina are dreptul de a ataca în Rusia. Exact cum Rusia atacă în Ucraina, putem înțelege că Ucraina simte nevoie să se apere”, a afirmat Cameron.

În replică la aceste declarații, Rusia l-a convocat la Ministerul de Externe pe ambasadorul britanic, Nigel Casey, pentru a-i transmite un protest oficial.

Londra a negat că ambasadorul britanic a fost convocat, subliniind că acesta s-a deplasat la Ministerul rus de Externe pentru ”discuții diplomatice” de rutină și ”pentru a reitera sprijinul pentru Ucraina în contextul războiului neprovocat lansat de Rusia”.

”Ambasadorul Casey a fost avertizat că, în replică la atacurile ucrainene asupra teritoriului rus cu arme britanice, ar putea fi vizate obiective militare britanice de pe teritoriul Ucrainei sau din străinătate. Ambasadorul britanic a fost îndemnat să se gândească la consecințele catastrofale ale acțiunilor ostile ale Londrei și să respingă imediat afirmațiile provocatoare ale ministrului de Externe”, a subliniat Ministerul de Externe de la Moscova.

Citește și:

La doar 25 de ani, Andrada e comandant în cadrul sistemului PATRIOT în România: „Mă ocup de lansare și mă asigur că lansatorul are toate rachetele”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!