Prima pagină » Știri externe » Rusia anunță: Suntem pregătiți să ajutăm Republica Moldova să depășească actuala criză politică

Rusia anunță: Suntem pregătiți să ajutăm Republica Moldova să depășească actuala criză politică

Rusia anunță: Suntem pregătiți să ajutăm Republica Moldova să depășească actuala criză politică
Președintele Consiliului Federației Ruse (camera superioară a Parlamentului de la Moscova), Valentina Matviyenko, a declarat marți că Rusia dorește o soluție pașnică pentru criza politică din Republica Moldova și este gata să ofere asistență în acest sens dacă va fi necesar, potrivit agenției Tass.

„Găsirea unei soluții pașnice se poate face numai prin intermediul unui dialog între toate forțele politice și toți cei care își iubesc țara și vor pace, stabilitate și dezvoltare. Rusia, care este preocupată de Moldova și poporul ei, vrea ca această criză să se termine. Daca putem oferi ajutor, suntem dispuși să o facem”, a spus Matviyenko.

Potrivit acesteia, atât societatea civilă din Republica Moldova, cât și autoritățile, caută o soluție pașnică pentru actuala criză. „Cu toate că a fost creată o coaliție parlamentară, iar președintele Parlamentului și premierul au fost aleși, acei oameni care se consideră stăpânii țării sunt nemulțumiți. Asta a dus la confruntări, speculații și la o decizie a Curții Consituționale care nu a contribuit cu nimic la rezolvarea acestei situații”, a mai spus ea.

Vineri, Curtea Constituțională a Republicii Moldova a emis o decizie conform căreia președintele Igor Dodon era obligat să dizolve Parlamentul în data de 8 iunie, deoarece a depășit termenul de 90 de zile de la alegeri pentru formarea unui Guvern. Sâmbătă, Igor Dodon a decis să nu dizolve Parlamentul. A fost aleasă șefa Parlamentului, Zinaida Greceanîi, Maia Sandu a fost numită în funcția de prim-ministru și noii membri ai Guvernului au depus jurământul de învestire.

Ulterior, Curtea Constituțională a declarat neconstituțională toată activitatea parlamentară de sâmbătă. Duminică, CCM a decis suspendarea din funcție a președintelui Igor Dodon și numirea prim-ministrului Pavel Filip în funcția de președinte interimar al Republicii Moldova, acesta dizolvând ulterior Parlamentul. De asemenea, Pavel Filip a semnat decretul de organizare a alegerilor anticipate în data de 6 septembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!