Prima pagină » Știri externe » Statul Islamic revendică atacul armat din Toronto, soldat cu doi morți și 13 răniți

Statul Islamic revendică atacul armat din Toronto, soldat cu doi morți și 13 răniți

Statul Islamic revendică atacul armat din Toronto, soldat cu doi morți și 13 răniți
Atentatul din Canada a fost revendicat de Statul Islamic.

„Un soldat al Statului Islamic a comis atentatul ca reacție la apelurile în sensul atacării cetățenilor din țările care fac parte din coaliția” antiteroristă, a comunicat miercuri agenția de presă Amak, aparținând organizației teroriste sunnite, informează cotidianul Le Figaro.

Un islamist în vârstă de 29 de ani, Faisal Hussain, a deschis focul, duminică seară (luni dimineață, ora României), în orașul canadian Toronto, omorând două persoane și rănind alte 13.

ISIS revendică atacul din Toronto, după ce poliția a susținut că incidentul nu a avut legătură cu terorismul, scrie abcnews.go.com.

Teroriștii apelează la acest gest la trei zile după ce doi oameni au fost împușcați mortal în Toronto și alți 13 au suferit răni.

Faisal Hussain, în vârstă de 29 de ani, care a ucis două persoane în vârstă de 10 ani și 18 ani, a murit într-un schimb de focuri cu polițiștii.

Familia a susținut că individul suferea de probleme psihice: „Suntem devastați de faptul că fiul nostru a fost responsabil pentru violența fără sens și pierderea de vieți omenești… Fiul nostru avea probleme psihice, s-a confruntat toată viața cu psihoza și depresia. Intervențiile medicilor au fost inutile. Medicația și terapia nu au avut efect. Chiar dacă am făcut toate eforturile pentru a-l ajuta în viața sa marcată de durere, nu ne-am imaginat niciodată că totul s-ar putea termina atât de tragic”.

foto: youtube.com

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?