Prima pagină » Știri externe » SUA livrează rachete și avioane fără pilot Irakului ca ajutor în lupta împotriva insurgenților

SUA livrează rachete și avioane fără pilot Irakului ca ajutor în lupta împotriva insurgenților

SUA livrează rachete și avioane fără pilot Irakului ca ajutor în lupta împotriva insurgenților
Statele Unite au livrat Irakului rachete și îi vor furniza avioane fără pilot de supraveghere ca ajutor împotriva violențelor provocate de insurgenți din cadrul Al-Qaida, a declarat joi un diplomat american, confirmând o informație publicatș de ziarul The New York Times, relatează AFP.

Statele Unite au livrat Irakului rachete și îi vor furniza avioane fără pilot de supraveghere ca ajutor împotriva violențelor provocate de insurgenți din cadrul Al-Qaida, a declarat joi un diplomat american, confirmând o informație publicatș de ziarul The New York Times, relatează AFP.

Potrivit cotidianului care citează oficiali de rang înalt din cadrul administrației americane, 75 de rachete de tip Hellfire au fost livrate „săptămâna trecută”.

Un funcționar de la Departamentul de Stat a confirmat pentru AFP că un număr nespecificat de rachete de tip Hellfire au fost efectiv furnizate „recent” Bagdadului, în cadrul „susținerii Statelor Unite față de Irak în lupta împotriva terorismului, țn baza acordului-cadru strategic” dintre cele două țări.

Țintele vizate sunt „tabere de insurgenți”, în special aparținând Statului Islamic în Irak și Levant (SIIL), afiliat Al-Qaida, în deșertul Al-Anbar, în vestul țării, potrivit cotidianului.

Departamentul de Stat a condamnat duminică „atacuri recente comise de cștre SIIL” și a promis un sprijin american Bagdadului.

Zece avioane fără pilor de supraveghere de tip ScanEagle urmează să fie livrate „până în martie”, a mai scris New York Times, cu scopul de a permite localizarea acestor tabere SIIL.

Diplomatul american a confirmat și furnizarea „viitoare” a avioanelor fără pilot, fără să precizeze o dată.

Potrivit cotidianului, „serviciile de informații și antiterorism americane oferă asigurări că au reperat poziții ale rețelei Al-Qaida în Irak și împart aceste informații cu irakienii”.

După doi ani de la retragerea trupelor americane din țară, Irakul a revenit la un nivel al violențelor echivalent cu cel din 2008, când țara ieșea dintr-un conflict confesional devastator.

Potrivit unui bilanț întocmit de AFP pe baza unor date furnizate de surse medicale și din domeniul securității, peste 6.700 de persoane au murit în violențe în 2013.

Anunțul livrării acestor echipamente militare Bagdadului intervine după două luni de la vizita efectuată la Washington de către premierul irakian. Cu această ocazie, Nouri al-Maliki și-a exprimat dorința achiziționării de echipamente americane „pentru a efectua operațiuni în zone izolate în care sunt instalate tabere teroriste”.

Această solicitare s-a lovit însă de critici din partea unor senatori democrați și republicani care îl acuză pe al-Maliki, un șiit, că poartă o parte din responsabilitate în violențe din cauza „politicii sectare și autoritariste” a Guvernului pe care-l conduce.

„Ne menținem angajamentul de a susține Guvernul irakian pentru a răspunde nevoilor sale în termeni (de echipamente) de apărare”, a insistat oficialul de la Departamentul de Stat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Care este orașul european „campion la mâncare”?