Prima pagină » Știri externe » Trei militari NATO uciși în Afganistan, într-un atentat comis de un kamikaze călare pe un măgar

Trei militari NATO uciși în Afganistan, într-un atentat comis de un kamikaze călare pe un măgar

Trei militari NATO uciși în Afganistan, într-un atentat comis de un kamikaze călare pe un măgar
Trei militari NATO și un interpret afgan au fost uciși marți de către un atacator sinucigaș, călare pe un măgar, care s-a detonat la trecerea unui convoi militar, în provincia Wardak, la sud-vest de Kabul, au anunțat surse concordante, relatează AFP.

Trei militari NATO și un interpret afgan au fost uciși marți de către un atacator sinucigaș, călare pe un măgar, care s-a detonat la trecerea unui convoi militar, în provincia Wardak, la sud-vest de Kabul, au anunțat surse concordante, relatează AFP.

„Un kamikaze călare pe un măgar s-a detonat la trecerea unui convoi al forțelor afgane și străine. Trei militari străini au fost uciși, patru militari afgani au fost răniți, iar un interpret afgan a murit”, a declarat pentru AFP Ataullah Khogyani, un purtător de cuvânt al Guvernului provincial din Wardak.

Forța internațională NATO în Afganistan (ISAF) a confirmat, într-un comunicat, moartea a trei militari, fără să le precizeze naționalitatea.

Atacul nu a fost revendicat până marți la prânz. Atentatele sinucigașe reprezintă una dintre „armele” de predilecție ale insurgenților.

Provincia Wardak este un fief al talibanilor, care luptă de la îndepărtarea lor de la putere, în 2001, împotriva Guvernului afgan și unei coaliții internaționale de aproximativ 100.000 de militari, dintre care majoritatea sunt americani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cel mai nou și avansat portavion al Chinei a traversat Strâmtoarea Taiwanului