Prima pagină » Știri externe » TRUMP îl trimite în Ucraina pe secretarul Trezoreriei, în efortul de oprire a conflictului cu Rusia /„Acest război se va încheia curând”

TRUMP îl trimite în Ucraina pe secretarul Trezoreriei, în efortul de oprire a conflictului cu Rusia /„Acest război se va încheia curând”

TRUMP îl trimite în Ucraina pe secretarul Trezoreriei, în efortul de oprire a conflictului cu Rusia /„Acest război se va încheia curând”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a anunțat, marți, trimiterea secretarului Trezoreriei, Scott Bessent, în Ucraina, în eforturile de oprire a războiului izbucnit prin invazia militară rusă.

”Îl trimit în Ucraina pe secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, pentru a se întâlni cu președintele Volodimir Zelenski”, a afirmat Donald Trump marți seară, într-un mesaj postat pe platforma Truth Social.

”Acest război trebuie să se încheie și se va încheia curând. Prea multă moarte, prea multe distrugeri. Statele Unite au cheltuit miliarde de dolari pe plan mondial (…). Când America este puternică, lumea va beneficia de pace”, a precizat Donald Trump.

Pe de altă parte, Trump a afirmat, într-un interviu acordat postului Fox News, că vrea să recupereze fondurile investite de Statele Unite în Ucraina. Liderul de la Casa Albă a părut să amenințe Administrația Volodimir Zelenski, pentru a o presa să accepte un acord cu Moscova.

“Ar putea să ajungă la un acord sau ar putea să nu ajungă. Ar putea să fie devină parte a Rusiei într-o zi sau ar putea să nu devină parte a Rusiei. Dar eu vreau să recuperez toți banii investiți. Le-am spus că vreau echivalentul a 500 de miliarde de dolari din metale rare. Ei au acceptat în principiu acest lucru, măcar pentru ca noi să nu părem proști”, a afirmat Donald Trump.

Emisarul american pentru Ucraina, Keith Kellogg, i-a informat pe aliații Statelor Unite că pregătește opțiuni pentru oprirea războiului din Ucraina, conform unor surse din cadrul Administrației de la Washington.

Inițial, Donald Trump a afirmat că va opri războiul Ucrainei cu Rusia într-o zi, dar, ulterior, a admis că situația este mai complexă și a semnalat că vrea aplicarea principiului ”pace prin exercitarea puterii”. Planul ar putea conține elemente precum suspendarea ostilităților pe actuala linie a frontului, menținerea controlului forțelor ruse asupra zonelor ocupate și furnizarea de garanții de securitate Ucrainei, pentru a evita noi atacuri ale Rusiei. Keith Kellogg a semnalat că Statele Unite vor ca Ucraina să organizeze alegeri prezidențiale imediat după acordul de pace, iar președintele Donald Trump a cerut accesul Statelor Unite la minerale rare.

Președintele Donald Trump, a pledat pentru dialog cu Rusia în scopul opririi războiului din Ucraina, dar a avertizat că, în cazul în care președintele rus Vladimir Putin nu va accepta negocierile, va fi nevoit să impună sancțiuni Moscovei.

”Nu intenționez să fac rău Rusiei. Iubesc poporul rus și am avut permanent o relație foarte bună cu președintele Putin, în pofida farsei despre Rusia a stângii radicale. Nu trebuie să uităm niciodată că Rusia ne-a ajutat să câștigăm al II-lea Război Mondial, având pierderi de 60 de milioane de oameni. Intenționez să fac Rusiei, a cărei economie se îndreaptă spre eșec, și președintelui Putin un mare favor. Să rezolvăm acum și să oprim acest război ridicol! Pentru că situația nu va face decât să se înrăutățească”, a declarat președintele SUA.

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a semnalat constant că vrea oprirea războiului din Ucraina prin respectarea ”noilor realități teritoriale”. Moscova consideră că amenințările președintelui american Donald Trump cu impunerea de sancțiuni sunt ”practici uzuale”, recomandând corectarea liniei politice a Statelor Unite și avertizând că o eventuală intervenție a NATO în Ucraina ar fi ”inacceptabilă”.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Franța, China și India au semnat un protocol „etic” la summitul Inteligenței Artificiale /Macron, VIDEO în ipostaze false pentru promovarea reuniunii

Agenția Moody’s avertizează asupra efectelor retragerii sprijinului SUA pentru BANCA MONDIALĂ

Licențiat în Jurnalism, Științe Politice și Teologie Ortodoxă, Mihail Drăghici este activ în presa centrală din 2002, având o activitate de peste 20 de ani ca editor de știri externe la una ... vezi toate articolele