Prima pagină » Știri externe » Un deputat francez cu origini române, criticat după ce a insultat-o pe partenera lui Hollande

Un deputat francez cu origini române, criticat după ce a insultat-o pe partenera lui Hollande

Un deputat francez cu origini române, criticat după ce a insultat-o pe partenera lui Hollande
Lionnel Luca, un deputat francez de dreapta care are origini române, a generat o polemică în timpul unei reuniuni în sprijinul campaniei prezidențiale a lui Nicolas Sarkozy, insultându-i pe rivalul său, Francois Hollande, și pe partenera sa, Valerie Trierweiler, pe care a numit-o "rottweiler".

Lionnel Luca, un deputat francez de dreapta care are origini române, a generat o polemică în timpul unei reuniuni în sprijinul campaniei prezidențiale a lui Nicolas Sarkozy, insultându-i pe rivalul său, Francois Hollande, și pe partenera sa, Valerie Trierweiler, pe care a numit-o „rottweiler”.

Membru al partidului prezidențial UMP, deputatul a participat marți seara la o reuniune publică de susținere a lui Sarkozy, la Saint-Laurent-du-Var, în apropiere de Nisa, în care a vorbit în stilul său caracteristic despre mulți dintre candidații la prezidențiale, informează Le Figaro, în ediția electronică. Adesea critic la adresa președintelui în exercițiu, el a ținut pentru început să-și afirme sprijinul pentru Sarkozy.

Ulterior, deputatul, obișnuit să facă declarații șocante și în Adunarea Națională, l-a insultat pe contracandidatul socialist al lui Sarkozy, Francois Hollande, dar și pe partenera acestuia, jurnalista Valerie Trierweiler. „Hollande a găsit o femeie, Valerie Rottweiler. Și acest lucru nu este ceva simpatic pentru câine”, a declarat Luca.

Parlamentarul a confirmat apoi pentru AFP că aceste afirmații îi aparțin și le-a calificat drept „foarte amuzante”. „Și este adevărat, câinele rottweiler nu cere nimic nimănui, în timp ce ea…”, a adăugat acesta.

Echipa de campanie a lui Hollande a denunțat „injuriile abjecte” ale lui Lionnel Luca și i-a cerut lui Nicolas Sarkozy să le condamne. Francois Hollande însuși a calificat aceste afirmații drept „nedemne”.

Purtătoarea de cuvânt a lui Sarkozy, Nathalie Kosciusko-Morizet, a condamnat joi seara afirmațiile lui Luca, apreciind că „misoginismul și insultele nu pot ține locul unei argumentații politice”. Și Sarkozy a condamnat declarațiile, în timpul unei emisiuni la postul France 2. „Îmi pare rău dacă a fost rănită”, a afirmat președintele-candidat, adăugând că ar „detesta să i se întâmple același lucru Carlei”, soția sa.

Potrivit blogului ziarului online mediapart.fr, Lionnel Luca stăpânește cu abilitate limbajul codat care se regăsește în special la Frontul Național (extrema-dreaptă). El a calificat chiar grupul său Dreapta Populară drept „garda de fier a sarkozysmului”. Această denumire este o referire la „Garda de Fier” din România, țară în care Lionnel Luca are origini, precizează mediapart.fr.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Marele absent de la înmormântare! Puțini se așteptau ca el să lipsească. În cea mai grea zi din viața ei, Mihaela Rădulescu a mai primit o lovitură dură de la viață
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum și-a salvat Pământul apa de la distrugere totală în urmă cu 4,6 miliarde de ani