Prima pagină » Știri externe » Un imigrant a murit electrocutat în Franța. Ce a încercat bărbatul să facă

Un imigrant a murit electrocutat în Franța. Ce a încercat bărbatul să facă

Un imigrant a murit electrocutat în Franța. Ce a încercat bărbatul să facă
Un imigrant a fost electrocutat, în cursul nopții de joi spre vineri, în apropiere de intrarea franceză în tunelul de sub Canalul Mânecii, în timp ce încerca să se urce pe acoperișul unui tren pentru a călători spre Marea Britanie, a spus un oficial citat de site-ul agenției de presă AFP.

„Individul a murit electrocutat, încercând să urce pe vagon”, a declarat un purtător de cuvânt al autorităților din nordul Franței.

Imigrantul, un presupus sirian, a fost găsit mort joi, puțin înainte de miezul nopții. Oficiali au spus că aceasta este al zecelea deces al unui imigrant în sau aproape de tunel, de la sfârșitul lunii iunie.

Un purtător de cuvânt al Eurotunelului a precizat: „Deplângem acest eveniment care demonstrează încă o dată faptul că orice încercare ilegală de traversare a Canalului atrage după sine riscuri considerabile”.

Aproximativ 3.000 de imigranți, majoritatea din Africa, Afganistan și Siria, sunt instalați în orașul Calais, în apropiere de intrarea în tunelul Canalului Mânecii. Aceștia au făcut încercări repetate de a ajunge în Anglia, deseori încercând să pătrundă în tunel sau să se urce pe camioane.

În iulie, reprezentanții Eurotunel au spus că erau fost făcute 2.000 de încercări pe noapte pentru a pătrunde în el, însă noile garduri ridicate în jurul liniilor de cale ferată au redus semnificativ numărul acestor tentative.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât costă pe oră un ajutor în gospodărie: Sparge lemne, curăță terenuri și chiar construiește foișoare
Digi24
Scandal de rasism cu implicare politică în Finlanda. Tânăra încoronată regină a frumuseții a rămas fără titlu după un gest controversat
Cancan.ro
EXCLUSIV | Ce arată necropsia efectuată după deshumarea Rodicăi Stănoiu. Avem rezultatele oficiale: care este cauza morții
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Propagandistul preferat al lui Putin amenință Europa: „Încă o dată, va trebui să distrugem Berlinul, Parisul, Viena”
Mediafax
Decizia UE cu privire la mașinile pe benzină și motorină. Sunt vizați milioane de șoferi din Europa
Click
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Digi24
„Moscova trebuie să simtă durerea”. Un diplomat american îl contrazice flagrant pe Donald Trump
Cancan.ro
EA e femeia care poate schimba cursul anchetei. Menajera Rodicăi Stănoiu, martor-cheie în dosarul morții suspecte
Ce se întâmplă doctore
Imagini inedite cu Cristina Șișcanu, după ce a slăbit enorm! Nu o mai recunoști! „Trebuie să mă apuc de sport și masaje”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
ARO se reinventează: Ar putea produce anual până la 10.000 de SUV-uri hibrid. Cât costă primul exemplar
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un copil la restaurant: - Carnea de elefant se mănâncă?
Descopera.ro
O supernovă sugerează că planetele asemănătoare Pământului sunt frecvente în Univers