Prima pagină » Știri externe » Vânzări RECORD de ARME pentru SUA în 2012

Vânzări RECORD de ARME pentru SUA în 2012

Vânzări RECORD de ARME pentru SUA în 2012
Vânzările de arme americane au atins un record în anul 2012, ajungând la peste 50 de miliarde de dolari, datorită unor contracte importante cu Arabia Saudită și Japonia, a anunțat joi un oficial de rang înalt al administrației lui Barack Obama, relatează AFP.

Vânzările de arme americane au atins un record în anul 2012, ajungând la peste 50 de miliarde de dolari, datorită unor contracte importante cu Arabia Saudită și Japonia, a anunțat joi un oficial de rang înalt al administrației lui Barack Obama, relatează AFP.

Andrew Shapiro, adjunctul secretarului de Stat pe probleme politice și militare, a evocat intenția de a realiza contracte suplimentare cu India, care preconizează cumpărarea a 22 de elicoptere Apache, la o valoare de 1,4 miliarde de dolari.

„Astăzi, pot confirma că este vorba de un an record pentru vânzările militare în străinătate”, a declarat Shapiro. „Am depășit 50 de miliarde de dolari în 2012”, an financiar care se va încheia la 30 septembrie, a menționat acesta.

Această cifră indică o creștere cu 70 la sută a vânzărilor statului către alte state în raport cu 2011, care a fost deja un an record, contrachtee totalizând 30 de miliarde de dolari.

Contractul de 29,4 miliarde de dolari încheiat cu Arabia Saudită, pentru vânzarea a 84 de avioane de vânătoare Boeing F-15SA și modernizarea flotei existente de 70 de F-15s cu versiuni mai puternice, a fost „evident foarte semnificativ”, conform oficialului.

Cifrele includ și vânzarea unor avioane F-35 „Joint Strike Fighter” către Japonia, contract estimat la aproximativ 10 miliarde de dolari, potrivit lui Shapiro.

Fără a face previziuni pentru vânzările din 2013, el a declarat că Statele Unite încearcă să își consolideze poziția pe piețele cruciale, în special India.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a confirmat cea mai veche și mai îndepărtată supernovă observată vreodată