Prima pagină » Știri externe » Vindeau măști fabricate în China etichetate cu „made in Austria”! Are legătură cu cel mai puternic om din stat!

Vindeau măști fabricate în China etichetate cu „made in Austria”! Are legătură cu cel mai puternic om din stat!

Vindeau măști fabricate în China etichetate cu „made in Austria”! Are legătură cu cel mai puternic om din stat!

Vindeau măști fabricate în China etichetate cu „made in Austria”! S-a întâmplat nu oriunde, ci în Austria, inima Europei occidentale, și nu oricum, ci cu aprobarea însuși a cancelarului Sebastian Kurz. Pare de necrezut, însă mass-media vieneză asta susține, că firma de casă a celui mai puternic om de stat a păcălit cetățenii, fraudând și legile țării.

Concret, principalul producător austriac de măşti FFP2, cum spuneam, o companie apropiată de cancelarul Sebastian Kurz, este suspectat că vindea mărci aduse din China sub eticheta „Made in Austria”. La mijloc ar fi și oareșce muncă fără forme legale, zic anchetatorii.

Combinație românească, pusă în practică în Austria

„Măşti FFP2 produse în străinătate ar fi fost recondiţionate şi apoi vândute ca mărci confecţionate în Austria, la un preţ mai ridicat”, a anunţat miercuri Parchetul din Viena, care a desfăşurat două percheziţii în locaţii ale companiei respective. „Persoane fără înregistrarea necesară la serviciile de securitate socială ar fi fost angajate pentru a duce la final această sarcină”, a adăugat instituţia (WKStA) într-un comunicat de presă. Contactat de jurnaliști, grupul în chestiune, Hygiene Austria, „a respins cu fermitate” acuzaţiile care i se aduc.

Fondată în aprilie 2020 de două branduri bine instalate în peisajul industrial al ţării, Lenzing şi Palmers, această companie de producţie precizează pe pagina sa de Internet că produce 12 milioane de măşti FFP2 pe lună.

Legătura cancelarului Kurz cu „maradoniștii” de la Hygiene Austria

De asemenea, unul dintre cei trei membri ai consiliului de administraţie al Palmers este căsătorit chiar cu şefa de cabinet a cancelarului conservator Sebastian Kurz! Cu ocazia inaugurării centrului de producţie al Hygiene Austria, Kurz a mulţumit Palmers şi Lenzing pentru crearea de locuri de muncă ce ar permite să se ajungă la o suveranitate austriacă asupra acestui sector devenit strategic.

La sfârşitul lunii ianuarie, Austria a fost una dintre primele ţări din lume care a făcut obligatorie purtarea măştii FFP2 în mijloacele de transport public, în locurile de prestare de servicii, în şcoli şi în magazine. Totul, la presiunea cancelarului Sebastian Kurz.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fenomenul „range anxiety” ar putea determina VW să doteze mașinile electrice cu motoare pe benzină
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Confirmat științific: care este efectul îmbrățișărilor asupra corpului uman?