Prima pagină » Știri externe » Zece persoane, inclusiv doi politicieni, rănite de focuri de armă în Turcia

Zece persoane, inclusiv doi politicieni, rănite de focuri de armă în Turcia

Zece persoane, inclusiv doi politicieni, rănite de focuri de armă în Turcia
Zece persoane, inclusiv doi politicieni de opoziție, au fost rănite de focuri de armă, miercuri, în sud-estul Turciei, în timp ce încercau să salveze persoane rănite în confruntări anterioare, au declarat oficiali citați de Reuters în pagina online.

Printre cei împușcați se află și un jurnalist, care a fost transportat la spital.

Nu se știe cu exactitate cine a tras asupra grupului de 15 persoane, din care făceau parte membri de familie ai celor răniți anterior, parlamentarul Faysal Sariyildiz din formațiunea de opoziție Partidul Democratic al Poporului (HDP) și primarul orașului Cizre.

De la jumătatea lunii decembrie, în orașul Cizre, situat în apropiere de granițele Turciei cu Siria și Irak, au avut loc confruntări violente între forțele de securitate și membrii Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), care dorește să obțină autonomia.

Președintele partidului HDP, Selahattin Demirtas, a declarat că grupul de persoane în care se afla și Sariyildiz a avertizat în avans autoritățile că urmează să ajungă în zonă pentru a-i salva pe cei răniți în confruntări anterioare. El a spus că ambulanțelor nu li s-a permis inițial accesul acolo.

Forțele de securitate au lansat operațiuni în Cizre și în alte șase orașe din sud-estul Turciei, pentru a-i înlătura pe militanții PKK, care au săpat șanțuri și au construit baricade pentru a ține poliția la distanță. Peste 150 de civili au fost răniți în schimburile de focuri începând cu luna iulie, potrivit grupurilor care militează pentru apărarea drepturilor omului.

Potrivit unor surse din cadrul securității, alți șapte soldați au fost răniți într-un atac cu bombă comis de PKK în Diyarbakir, cel mai mare oraș din sud-estul Turciei.

Președintele Recep Tayyip Erdogan a spus că forțele sale vor continua să desfășoare operațiuni până când în zonă nu vor mai exista militanți ai Partidului Muncitorilor din Kurdistan, ce conduce o rebeliune împotriva statului turc din 1984 și este considerat un grup terorist de Turcia, Statele Unite și Uniunea Europeană.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?