Prima pagină » Știri externe » Zeci de răniți în urma unui incendiu de amploare produs la un centru pentru imigranți din Germania

Zeci de răniți în urma unui incendiu de amploare produs la un centru pentru imigranți din Germania

Zeci de răniți în urma unui incendiu de amploare produs la un centru pentru imigranți din Germania
Cel puțin 37 de persoane, inclusiv mulți copii, au fost rănite în urma unui incendiu puternic produs în cursul nopții de sâmbătă spre duminică într-un centru pentru imigranți extracomunitari din orașul german Bremen, relatează agenția de știri DPA și publicația Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Incendiul a cuprins un imobil de cinci etaje situat în centrul orașului Bremen (nordul Germaniei). Potrivit pompierilor, focul a izbucnit în subsolul centrului pentru imigranți și s-a extins rapid.

Cel puțin 37 de persoane au fost rănite, 14 fiind spitalizate. Printre persoanele internate se numără zece copii.

Autoritățile germane încearcă să afle circumstanțele producerii incendiului în centrul pentru cazarea imigranților extracomunitari.

În ultimii ani, în Germania au avut loc numeroase atacuri asupra centrelor pentru imigranți extracomunitari, incidentele fiind atribuite unor grupuri de extremă-dreapta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit