Prima pagină » IT&C » Cum sunt afectați adolescenții de folosirea smartphone-ului înainte de culcare. STUDIU

Cum sunt afectați adolescenții de folosirea smartphone-ului înainte de culcare. STUDIU

Cum sunt afectați adolescenții de folosirea smartphone-ului înainte de culcare. STUDIU
Cercetarea a fost efectuată pe un eșantion de 10.000 de tineri cu vârste cuprinse între 16 și 19 ani.

Cercetarea a fost efectuată pe un eșantion de 10.000 de tineri cu vârste cuprinse între 16 și 19 ani. Majoritatea adorm mai greu (durează cam o oră până adorm) decât persoanele care nu se uită la dispozitive cu ecrane înainte de culcare, transmite Agerpres.

„Se pare că dispozitivele care ne ajută să ne organizăm și conectăm, ne țin, de asemenea, treji”, spune un cercetător. 

Studiul arată și că adolescenții au avut nevoie în medie de 8-9 ore de somn pentru a fi în formă a doua zi, iar cei care au petrecut mai mult de două ore uitându-se la ecrane au dormit, în medie, mai puțin de cinci ore pe noapte.

Potrivit cercetătorilor, este timpul ca autoritățile publice să facă recomandări privind utilizarea ecranelor, nu numai în ceea ce privește televizoarele.

Adrian Popa este Editor of the Day la Gandul.ro. Are 17 ani de experiență în presa centrală și a debutat ca jurnalist specializat pe economie/piețe financiare. Înainte de a ajunge la Grupul de ... vezi toate articolele
Autor

Citește și