Prima pagină » Magazin » 14 lucruri incredibile, dar adevărate despre Dubai, emiratul construit din NISIP și AUR

14 lucruri incredibile, dar adevărate despre Dubai, emiratul construit din NISIP și AUR

14 lucruri incredibile, dar adevărate despre Dubai, emiratul construit din NISIP și AUR
Portalul incont.ro publică o listă cu 14 lucruri incredibile despre Dubai, emiratul care ''se dezvoltă într-un ritm nebun, în care opulența e la ea acasă, iar proiectele de top par să nu se mai termine niciodată'', conform sursei.

Iată lista celor 14 lucruri incredibile despre Dubai:

1. Una din patru macarale din lume se află în Dubai, lucru care arată cât de rapid se dezvoltă emiratul.

2. Cantitatea de nisip necesară pentru celebra Palm Island (insula-palmier) a fost de 94 de milioane de metri cubi, care ar putea umple de 2,5 ori Empire State Building.

3. Cantitatea de aur folosită în interiorul celebrului hotel Burj al Arab ar putea acoperi de 46.265 de ori pictura ”Mona Lisa”. În total, în Burj al Arab găsim 1.790 de metri pătrați de aur de 24 de carate.

4. Poliția din Dubai are în dotare mașini Ferrari FF (500.000 de dolari), Lamborghini Aventador (397.000 de dolari) și Aston Martin One-77 (1,79 milioane de dolari).

5. Străinii reprezintă 85% din populația Dubaiului. Cei mai mulți străiniprovin din India, Bangladesh și Pakistan și vin în Dubai la muncă.

6. În Dubai, roboții vor înlocui munca ilegală a copiilor în cursele de cămile, unul dintre cele mai populare sporturi din această zonă a globului.

7. Burj Khalifa, cea mai înaltă clădire din lume, la 828 metri, pune probleme celor care țin Ramadanul. Cei care locuiesc de la etajul 150 în sus (clădirea are 160 de etaje) văd soarele mai mult timp decât ceilalți și deci sunt forțați să țină Ramadanul mai mult.

8. Dacă Burj Khalifa ar fi în Freiburg (Germania), ar fi vizibil din Strasbourg (Franța). Turnul poate fi observat de la 95 de kilometri depărtare, iar distanța dintre orașele amintite este de 86 km.

9. În Dubai se construiește primul oraș controlat climatic.

10. În 2013, Dubaiul a fost  vizitat de 11 milioane de turiști.

11. 39% din suprafața luxosului hotel Burj al Arab nu poate fi folosită, din cauza arhitecturii gândite nu tocmai fericit.

12. Dubai produce suficient petrol pentru a umple 4,5 bazine olimpice pe zi (70.000 de barili pe zi). Cu toate acestea, în prezent producția este mult scăzută față de 1991. Atunci, se produceau 400.000 de barili pe zi.

13. Averea primilor patru miliardari din Dubai, Abdul Aziz Al Ghurair, Majid Al Futtaim, Khalaf Al Habtoor și Abdulla Al Futtaim, este în total de 18,7 miliarde de dolari, adică exact cât PIB-ul Hondurasului.

14. În Dubai se construiește Dubailand, un parc de distracții care va costa 64,3 miliarde de dolari.

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei