Prima pagină » Magazin » 9 lucruri pe care să nu le postezi niciodată pe Facebook

9 lucruri pe care să nu le postezi niciodată pe Facebook

9 lucruri pe care să nu le postezi niciodată pe Facebook
About.com publică o listă cu 9 lucruri care nu trebuie postate niciodată pe Facebook.

Iată mai jos lista cu detaliile pe care nimeni nu ar trebui să le posteze pe Facebook:

1. Data nașterii, inclusiv anul – data integrală a nașterii îi poate ajuta pe hoți să îți fure identitatea.

2. Locul unde te afli în acel moment – acest detaliu îi poate face pe hoți să afle că nu ești acasă.

3. Poze cu copiii tăi sau cu copiii prietenilor tăi, cu Tag – pentru a-i proteja pe copii, nu e recomandat să le dăm Tag sau să le scriem numele întreg, pentru că nu știm niciodată cine poate vedea aceste fotografii.

4. Adresa completă de acasă – aceeași explicație ca la punctele 1 și 2, poți face mai ușoară ”munca” hoților.

5. Numărul de telefon – familia și prietenii apropiați îl au deja, iar cei care nu îl au îl pot cere printr-un mesaj privat, nefiind nevoie ca numărul de telefon să fie public.

6. Starea civilă – cu siguranță admiratorii sau admiratoarele secrete se vor bucura să afle că ești din nou singur(ă), acesta nefiind genul de informație care trebuie împărtășită cu oricine pe Facebook.

7. Planuri de vacanță – e ca și cum ai spune ”Plec pe 25 august în vacanță, jefuiți-mă de atunci încolo”. Similar, toate fotografiile din vacanță trebuie postate abia când te-ai întors.

8. Lucruri jenante, pe care nu le-ai vrea împărtășite cu colegii sau potențialii angajatori.

9. Informații despre muncă – chiar și cel mai inofensiv status despre un conflict la muncă poate oferi indicii importante competitorilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani