Prima pagină » Magazin » A câștigat Ursul de Argint pentru actorie, dar l-a vândut pentru a-și hrăni copiii. Povestea tragică a actorului care a murit într-o sărăcie lucie, la 48 de ani

A câștigat Ursul de Argint pentru actorie, dar l-a vândut pentru a-și hrăni copiii. Povestea tragică a actorului care a murit într-o sărăcie lucie, la 48 de ani

A câștigat Ursul de Argint pentru actorie, dar l-a vândut pentru a-și hrăni copiii. Povestea tragică a actorului care a murit într-o sărăcie lucie, la 48 de ani
Detalii pe gândul

„Ieri eram împreună, era bine, dar dimineața mi s-a spus că a murit”, a declarat fratele acestuia, Suljo Mujic, pentru AFP, citat de yahoo.com.

Actorul a murit într-o stare avansată de sărăcie și boală. „Era foarte îngrijorat de situația sa financiară. În ianuarie, a încercat să își facă un rost în Germania, dar s-a întors”, a declarat fratele îndurerat.

Mujic și-a vândut trofeul, pentru a cumpăra hrană pentru familia sa. A fost întâmpinat ca un erou în Bosnia, după ce a câștigat Ursul de Argint la berlin, pentru interpretarea propriului rol în filmul „An Episode in the Life of an Iron Picker”.

Filmul, care spune povestea strădaniei lui Mujic de a găsi un tratament pentru soția sa grav bolnavă, în urma unui avort, a câștigat și Marele Premiu al Juriului la festivalul berlinez din 2013.

Succesul nu i-a adus însă bani lui Mujic, care a revenit la vechea sa ocupație, aceea de a aduna fiare vechi și de a le vinde pentru câțiva euro pe zi.

Și-a vândut Ursul de Argint

După ce a constatat că nu mai are bani să-și întrețină familia, actorul și-a vândut Ursul de Argint, pentru 4.000 de euro. „Prima oară am vândut o mașină veche, apoi câteva obiecte personale și a venit și rândul Ursului”, a declarat Mujic la acea vreme.

El a spus că decizia a fost dificilă, dar copiii săi nu mai mâncaseră nimic de trei zile.

Duminică, oficialii festivalului de film de la Berlin s-au arătat „profund îndurerați” de dispariția lui Mujic.

În 2014, acesta a dorit să obțină azil în Germania, dar cererea i-a fost respinsă. În ianuarie, a cumpărat un bilet de autobuz până la Berlin, în speranța că îi va sensibiliza pe organizatori cu povestea sa tristă.

Anul acesta, Berlinala s-a deschis pe 15 februarie. Mujic s-a întors acasă înainte de începerea festivalului, după ce a fost amenințat că va trebui să achite o amendă mare, pentru perioada în care a solicitat azil în Germania.

Înmormântarea actorului rom bosniac va avea loc miercuri. Circa 75.000 de romi trăiesc în Bosnia, potrivit ONG-ului Atlantic Initiative și doar 5% dintre aceștia sunt înregistrați ca angajați.

În 2016, Organizația pentru Drepturile Omului a declarat că romii rămân „cea mai vulnerabilă etnie din Bosnia”, care se confruntă cu „discriminarea pe piața muncii, în zona educației și lipsa reprezentării politice”.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce aduce ghinion să lași o pălărie pe pat?