Prima pagină » Magazin » Actrița Margareta Pogonat împlinește 80 de ani. Care au fost cele mai importante roluri din cariera sa

Actrița Margareta Pogonat împlinește 80 de ani. Care au fost cele mai importante roluri din cariera sa

Margareta Pogonat, actrița care a cucerit publicul cu interpretarea sa din filmul „Actorul și săbaticii", în care a jucat alături de Toma Caragiu, împlinește miercuri 80 de ani.

Margareta Pogonat, actrița care a cucerit publicul cu interpretarea sa din filmul „Actorul și săbaticii”, în care a jucat alături de Toma Caragiu, împlinește miercuri 80 de ani.

Artista s-a născut pe 6 martie 1933, la Iași, mama sa fiind, de asemenea, o actriță renumită a vremurilor respective, iar tatăl său, om politic.

A absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică din București în anul 1959, la clasa profesorului Alexandru Finti, după care și-a făcut debutul pe cu piesa „Două lozuri”, în care a jucat impreună cu Grigore Vasiliu Birlic.

O perioadă de timp a colaborat cu Teatrul de Stat din Botoșani, Teatrul Național din Iași și Teatrul de Stat din Ploiești.

Începând cu anul 1974 și până în anul 1998, când s-a pensionat, Margareta Pogonat a jucat doar pe scena Teatrului Nottara din București, unde a fost distribuită în piese precum „Patru lacrimi” (de Viktor Rozov), „Oameni feluriți” (de Anton Holban), „Sentimente și naftalină” (de Sidonia Drăgușanu) și „Omul care face minuni” (de Radu F. Alexandru).

În cinematografie a debutat în anul 1957, cu rolul din filmul „Pasărea furtunii” (în regia lui Dinu Negreanu), în care jucau și Mircea Albulescu, Ștefan Ciubotărașu, Paul Sava, Costache Antoniu și Fory Etterie. Au urmat multe alte roluri, printre care cele din peliculele „Două lozuri” (1957), „Lumină de iulie” (1963), „Meandre” (1966), „Legenda” (1968), „Tinerețe fără bătrânețe” (1968), „Pope Joan” (1972), „Zestrea” (1972) și „Trei scrisori secrete” (1974).

*Secvență din filmul „Meandre” (1966)

În anul 1975, Margareta Pogonat a fost distribuită în filmul „Actorul și sălbaticii”, regizat de Manole Marcus, și distins cu două premii ale Asociației Cineaștilor din România (ACIN). Scenariul scris de Titus Popovici contura conflictul dintre Costică Caratase – personaj inspirat de personalitatea celebrului actor Constantin Tănase – și Mișcarea legionară.

Actrița a mai jucat și în „Gloria nu cântă” (1976), „Regăsirea” (1977), „Clipa” (1979), „Visul unei nopți de iarnă” (teatru TV, 1980), serialul „Lumini și umbre” (1993), „Gaițele” (1993), „Binecuvântată fii, închisoare” (2002), serialul „Cuscrele” (2005) și „Margo” (2006).

De asemenea, artista a lucrat și ca regizor, punând în scenă spectacole precum „Cineva are să vină” (de Jon Fosse), „Caii la fereastră” (de Matei Vișniec) și „Gustul mierii” (de Shelagh Delaney).

După anul 1990, s-a dedicate și activității didactice, predând actoria la Universitățile Spiru Haret și Ecologică din Capitală.

Foto: Mediafax (Cătălina Filip)

În 2009, Margareta Pogonat i-a fost decernat Premiul UNITER pentru întreaga activitate, iar doi ani mai târziu a primit o stea pe aleea „Walk of Fame” din fața cinematografului din Ploiești.

Recomandarea video

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Care este orașul european „campion la mâncare”?