Prima pagină » Magazin » Angela Gheorghiu, Ambasador al Păcii UNESCO, la Florența

Angela Gheorghiu, Ambasador al Păcii UNESCO, la Florența

Angela Gheorghiu, Ambasador al Păcii UNESCO, la Florența
Angela Gheorghiu a fost invitata de onoare a celei de-a zecea ediții a Tuscan Sun Festival din Florența pentru un concert sub egida UNESCO, iar cu această ocazie, soprana a fost numită Ambasador UNESCO al Păcii

Angela Gheorghiu a fost invitata de onoare a celei de-a zecea ediții a Tuscan Sun Festival din Florența pentru un concert sub egida UNESCO, iar cu această ocazie, soprana a fost numită Ambasador UNESCO al Păcii, informează managementul artistei.

Învestitura oficială în această funcție va avea loc la Paris, în prezența oficialilor UNESCO. Angela Gheorghiu sprijină acțiunile UNESCO, onorariul său la acest concert fiind donat în întregime acestei organizații. Soprana susține misiunea UNESCO de dezvoltare a dialogului intercultural prin educație, cultură, comunicare și informare și speră ca gestul său să contribuie la creșterea nivelului de conștientizare a problemelor semnalate de această organizație.

Titlul de Ambasador al Păcii UNESCO i-a fost acordat pe scena Tuscan Sun Festival de Hans d”Orville, ambasadorul UNESCO în Italia. În cadrul acestui concert aniversar, Angela Gheorghiu l-a avut ca invitat pe tenorul albanez Saimir Pirgu, fiind acompaniați de Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino sub bagheta dirijorului Eugene Kohn.

Spectatorul surpriză la acest concert a fost nimeni altul decât Andrea Bocelli, prieten vechi și partener de scenă al sopranei.

Soprana Angela Gheorghiu a fost invitată în octombrie 2012 să susțină două concerte de gală alături de World Orchestra for Peace, sub bagheta celebrului dirijor rus Valery Gergiev, pentru a celebra 100 de ani de la nașterea unei legende dirijorale: Sir Georg Solti. Concertele vor avea loc la renumita Carnegie Hall, New York, pe 19 octombrie, și la Symphony Center din Chicago, pe 21 octombrie. Concertele sunt realizate sub egida Fundației Solti SUA și a Academiei Solti.

Angela Gheorghiu, născută pe 7 septembrie 1965, la Adjud, este un „superstar” al operei internaționale, fiind, totodată, unul dintre cel mai bine vânduți artiști români de muzică clasică. Lansarea sa în străinătate a avut loc în 1992, la Covent Garden, cu „Boema” de Puccini. În același an, a debutat pe scenele renumitelor Metropolitan Opera din New York și Opera de Stat din Viena. De atunci, soprana a cântat pe cele mai mari scene ale lumii. În 2010, Angela Gheorghiu a primit titlul de artista anului la cea de-a 11-a ediție a Classical Brit Awards, la Londra, trofeu pe care l-a câștigat și în 2001. Totodată, în 2010, soprana a fost decorată cu Ordinul „Steaua României” în grad de Comandor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani