Prima pagină » Magazin » Ce trebuie să știi dacă mergi la concertele Andre Rieu din Piața Constituției

Ce trebuie să știi dacă mergi la concertele Andre Rieu din Piața Constituției

Ce trebuie să știi dacă mergi la concertele Andre Rieu din Piața Constituției
Accesul la concertele susținute de André Rieu, sâmbătă și duminică, în Piața Constituției din București, va fi permis începând cu ora 19:00, au anunțat organizatorii.

Sâmbătă, 11 iunie și duminică, 12 iunie, în Piața Constituției din capitală, vor avea loc concertele susținute de celebrul violonist André Rieu, în acompaniamentul Johann Strauss Orchestra.

Regulile de acces stabilite de organizatori sunt valabile pentru ambele zile de concert și se adresează publicului spectator.

Accesul se face de la ora 19:00, iar concertele vor începe la ora 20:30, potrivit eventim.ro. Organizatorii recomandă venirea cât mai devreme la eveniment, pentru a evita pe cât posibil aglomerația de la porțile de acces.

În fiecare seară de concert, accesul publicului se va face începând cu ora 19:00, pe cele două intrări amenajate în Bulevardul Libertății: intrarea dinspre Parcul Izvor și cea dinspre Bulevardul Regina Maria (Calea 13 Septembrie). Spectatorii vor fi ghidați de voluntari către zona și locurile specificate pe bilete.

Biletul achiziționat pentru acest concert permite accesul o singură dată în zona de eveniment, până la finalul spectacolului.

Cei care părăsesc zona de concert și doresc să reintre, vor fi nevoiți să cumpere un bilet nou, au anunțat organizatorii.

Accesul copiilor cu vârste de până la doi ani este gratuit, iar cei care depășesc această vârstă vor plăti bilet de intrare.

În zona de concert nu va fi permis accesul cu orice fel de sticle (inclusiv sticlele de parfum de orice cantitate, orice alte sticle sau deodorante), bidoane de plastic, cutii de băutură, conserve, artificii, bannere susținute de bețe, spray-uri, scaune, arme, băuturi sau mâncare, obiecte contondente, animale de companie, lanțuri, rucsacuri, bagaje voluminoase, lasere etc.

Totodată, accesul cu umbrele nu va fi permis.

De asemenea, este interzis să se efectueze fotografii sau materiale video în scopuri comerciale, fără acordul explicit din partea organizatorului. În caz de nerespectare, organizatorul are dreptul de a confisca aparatura foto sau video până la sfârșitul concertului și de a șterge înregistrările video și/sau audio.

Din motive de securitate, participanții vor trece printr-un filtru de control corporal sumar, iar orice obiect interzis descoperit în urma verificărilor va fi oprit și păstrat în garderoba amplasată în zona de acces. De aceea, toți fanii care vor participa la eveniment sunt sfătuiți să fie atenți și să lase la mașină sau acasă orice obiect aflat pe lista lucrurilor nepermise.

În zona de concert, spectatorii vor avea acces la bar în punctele special amenajate.

Pe toată durata concertului, spectatorii vor avea la dispoziție puncte medicale pentru asigurarea primului ajutor, în caz de urgență, au mai anunțat organizatorii.

Biletele pentru concertul de sâmbătă este sold-out, însă persoanele interesate își mai pot procura bilete pentru reprezentația de duminică, 12 iunie. Ultimele bilete rămase disponibile vor putea fi achiziționate atât de la punctele de vânzare de bilete amplasate în dreptul celor două intrări principale cât și prin intermediul rețelei Eventim și a platformei online www.eventim.ro.

În iunie 2015, celebrul violonist André Rieu a susținut la București, nu mai puțin de șapte concerte în acompaniamentul orchestrei sale, sub privirile a peste 85.000 de spectatori. Cu acest succes uriaș André Rieu a înregistrat un nou record pentru cel mai amplu eveniment concertistic al anului, scriind astfel o pagină importantă în istoria concertelor din România, fiind catalogat cel mai amplu eveniment concertistic al anului 2015.

În fiecare an, André Rieu, Johann Strauss Orchestra, corul și numeroși soliști internaționali susțin 100 de concerte în întreaga lume, cu peste un million de spectatori. Turneele violonistului olandez au intrat în Billboard’s Top 10 în fiecare an, începând din 2004.

Recomandarea video

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
O stație de metrou a fost inaugurată chiar sub Colosseum. Ce pot vedea călătorii?