Prima pagină » Magazin » Cine l-a întrecut pe Iisus în topul celor mai influente personalități pe site-ul Wikipedia

Cine l-a întrecut pe Iisus în topul celor mai influente personalități pe site-ul Wikipedia

Cea mai influentă personalitate istorică de pe site-ul Wikipedia este suedezul Carl Linné, inventatorul sistemului de clasificare a plantelor și animalelor, iar pe locul al doilea în acest top se situează Iisus, potrivit unui studiu realizat recent de mai multe universități europene.

Carl Linné, născut Carolus Linnaeus, cunoscut după înnobilare sub numele Carl von Linné, s-a născut pe 23 mai 1707, în localitatea suedeză RÃ¥shult. Botanist, medic și zoolog, Carl Linné este considerat părintele taxonomiei și al ecologiei moderne. Savantul suedez a murit pe 10 ianuarie 1778, în orașul Uppsala.

Potrivit washingtonpost.com, pentru a ajunge la această concluzie, cercetătorii au avut nevoie de un proces matematic destul de îndelungat. În mare, ei au considerat că site-ul Wikipedia este un fel de rețea, iar fiecare pagină a site-ului este un nod din această rețea. Link-urile dintre pagini reprezintă și legături între noduri. Nodurile cu cele mai multe link-uri tind să fie cele mai importante.

Pentru determina cea mai influentă personalitate de pe Wikipedia, cercetătorii au analizat 24 de „ediții” (limbi) ale enciclopediei online Wikipedia cu ajutorul mai multor algoritmi, care nu diferă prea mult de algoritmii folosiți de Google pentru a afișa principalele rezultate ale căutărilor efectuate. Algoritmii au ținut cont de numărul nodurilor, al link-urilor acestora și de distanța dintre ele. Cercetătorii au identificat astfel paginile care au influențat cel mai mult celelalte pagini din rețea și au alcătuit două liste (în funcție de doi algoritmi) cu cele mai influente personalități de pe plan mondial.

Pentru algoritmul PageRank, același care este folosit și de motorul de căutare Google, primul loc a fost ocupat de Carl Linné. Topul 10 este completat de Iisus, Aristotel, Napoleon, Adolf Hitler, Iulius Cezar, Platon, William Shakespeare, Albert Einstein și regina Elizabeth a II-a.

Pentru algoritmul 2D Rank, care folosește o formulă diferită de calcul, primul loc a fost ocupat de Adolf Hitler. Topul 10 este completat de Michael Jackson, Madonna, Iisus, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, papa Benedict al XVI-lea, Alexandru cel Mare, Charles Darwin și Barack Obama.

Analizând absențele notabile din cele două liste, cercetătorii au remarcat că doar două femei – Madonna și a regina Elizabeth a II-a – au reușit să apară în topurile celor mai influente personalități. Totodată, ei au remarcat faptul că din cele două liste lipsesc personalități din afara Occidentului, precum Gandhi, profetul Mohamed și Buddha.

Acesta a fost, de altfel, și un aspect care îi interesa foarte mult pe cercetători: pe lângă alcătuirea listelor cu cele mai influente personalități, ei au făcut totodată o analiză a acestora, în funcție de sex, epoca în care au trăit și țara lor de origine. Astfel, s-a ajuns la concluzia că în edițiile Wikipedia cele mai importante personalități sunt bărbați, născuți în Occident, după secolul al XVII-lea. Carl Linné respectă toate aceste criterii.

„Principalele personalități de pe Wikipedia sunt în majoritate bărbați. Nu este surprinzător, întrucât femeile au avut puține șanse pentru a deveni personalități istorice în cea mai mare parte a istoriei omenirii. Același lucru se poate spune și despre personalitățile non-occidentale, care, în multe cazuri, au fost marginalizate la scală globală”, au declarat autorii studiului.

Studiul pare să confirme concluziile formulate de o analiză despre cele mai editate pagini Wikipedia, realizat de FiveThirtyEight, la începutul acestei luni. Cele mai importante personalități istorice din acest punct de vedere sunt George W. Bush, Michael Jackson, Iisus, Barack Obama și Adolf Hitler.

Patru dintre cele cinci nume se regăsesc și în recenta listă a celor mai influente personalități istorice, singura excepție fiind fostul președinte american George W. Bush, care, potrivit autorilor articolului din washingtonpost.com, pare să fie doar o figură controversată.

Recomandarea video

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
De ce unii oameni sunt mai triști sau stresați de Crăciun?