Prima pagină » Magazin » Experiență bizară pentru un bărbat de culoare, care nu dorea altceva decât să-și facă pașaport: „Nu am gura deschisă, ci doar buzele groase!”

Experiență bizară pentru un bărbat de culoare, care nu dorea altceva decât să-și facă pașaport: „Nu am gura deschisă, ci doar buzele groase!”

Experiență bizară pentru un bărbat de culoare, care nu dorea altceva decât să-și facă pașaport: „Nu am gura deschisă, ci doar buzele groase!
Un bărbat de culoare care încerca să își reînnoiască online pașaportul a avut parte de o surpriză foarte neplăcută: programul automat de verificare a fotografiei a considerat că Joshua Bada are gura deschisă, din cauza buzelor sale groase.

Joshua Bada a folosit o cabină fotografică de înaltă rezoluție pentru a realiza o fotografie pentru pașaport, scrie independent.co.uk.

Totuși, sistemul automat de recunoaștere facială, care îi informează pe candidați dacă fotografia lor întrunește condițiile necesare pașaportului, a dat rateuri: „Se pare că ai gura deschisă”.

Întrebat fiind dacă dorește să folosească oricum acea poză, Bada a fost nevoit să dea explicații într-o căsuță specială pentru comentarii.

„Am gura închisă, dar am buze groase”, a scris bărbatul.

Tânărul de 28 de ani s-a mai confruntat cu tehnologia și în trecut, care nu a reușit să-i „citească” trasăturile în mod corespunzător.

Recomandarea video

Mediafax
O nouă explozie la Moscova, pe strada unde a fost asasinat generalul Sarvarov: Cel puțin 3 persoane ucise
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?